شیوع ویروس کرونا در کنار ایجاد مشکلات زیادی در جامعه، روی کسب و کار زنان بازرگان نیز تاثیرات سوء گذاشته است.

مسئول اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب می‌گوید، به علت شیوع کرونا، فعالیت زنان بازرگان ۹۵ درصد کاهش یافته است.
مریم جامی‌الاحمدی، مسئول اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب می‌گوید، از میان ده‌ها شغل و حرفه در حال حاضر، فعالیت زنان بازرگان تنها به تهیه‌ی ماسک محدود شده، آن هم اگر حمایت شوند.
مسئول اتاق تجارت و صنایع زنان می‌افزاید، با آن‌که پیشنهادهایی را به اداره محلی و مرکزی برای برون‌رفت از وضعیت کنونی ارائه کردند، اما تاکنون پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌اند.
در کنار این برخی از زنان بازرگان نیز از کساد بازار کسب و کار شان ابراز نگرانی کرده و خواهان حمایت اداره محلی برای حل چالش‌های‌شان هستند.
ضیاگل بازرگان می‌گوید: “اگر وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، مجبورم بساط کارو بارم را جمع کنم و تجارت‌ام را متوقف کنم.”
کرونا تنها روی تجارت‌‌های انفرادی اثرات سوء نداشته بل، شماری از مراکز تولیدی را نیز با رکود اقتصادی روبرو کرده است.
فرزانه پوپل، مدیر اجرایی یکی از مراکز تولیدی در هرات است می‌گوید، از میان شانزده بخش تولیدی مختلف در این مرکز، اکنون تنها یک بخش فعال است و سایر بخش‌ها از زمان شیوع ویروس کرونا از فعالیت باز مانده‌اند.
وی هشدار می‌دهد که اگر دولت چاره‌ای نسنجد، زحمات چند ساله زنان بازرگان ضرب صفر می‌شود و دیگر خبری از رونق تجارت زنان در هرات نخواهد بود.
نگرانی‌ها از افت تجارت زنان هرات در حالی مطرح می‌شود که اداره محلی هرات، از تلاش‌هایش برای حمایت از زنان بازرگان سخن می‌زند.
جیلانی فرهاد سخن‌گوی والی هرات می‌گوید، اداره‌ی محلی برنامه‌هایی برای حمایت و حل چالش‌های زنان بازرگان روی دست دارد که بزودی عملی می‌شود.
سخن‌گوی والی در ادامه‌ می‌افزاید، اداره‌ی محلی در تلاش است تا به‌خاطر حمایت از زنان بازرگان، از تولیدات آنان خریداری کند.
این در حالیست که با گذشت هر روز به شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در هرات افزوده می‌شود و همه‌گیری این ویروس، روند عادی زندگی مردم مختل کرده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail