گلا جان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام کرد که ۸۰ درصد از آرای انتخابات شمرده شده است. رییس کمیسیون مستقل انتخابات با قبول برخی از  نابسامانی‌ها در برگزاری انتخابات دیروز اما گفت که مدیریت و ظرفیت کار کمیسیون، خوب بوده است.

آقای صیاد گفت که در ۲۰ درصد مراکز رای شمارش آرا به دلیل ختم دیرهنگام روند رای دهی به مشوره ناظران انتخابات به امروز معطل قرار داده شده که تا ساعت ۵ امروز شمارش خواهند شد. به گفته او، روند انتقال صندوق‌های رای دهی به کمیسیون مرکزی نیز در حال جریان است و تا چند روز دیگر به اتمام خواهد رسید.

آقای صیاد روز یکشنبه، بیست‌ونهم میزان، در یک نشست خبری در کابل گفت که تاخیر در آغاز روند رای‌دهی، عدم همکاری معلمان مکاتب بود که به تعهدات‌شان با کمیسیون مستقل انتخابات پابند نماندند.

آقای صیاد دست‌اندازی شماری از افراد زورمند در روند رای‌دهی را نیز تایید کرد و گفت که شماری از صندوق‌های رای‌دهی از سوی برخی از افراد زورمند شکستانده شده است.

وی تاکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات به حفاظت و حراست رای مردم متعهد است و در راستای «رساندن حق به حق‌دار» تلاش خواهند کرد.

وی به مردم اطمینان داد که نتایج رای‌شان به صورت قانونی شمارش خواهد شد.

رییس کمیسیون انتخابات تصریح کرد که دستگاه‌های بایومتریک در برخی مراکز عمداً خراب انداخته شده تا زمینه تقلب فراهم گردد و همچنین در برخی مناطق زورمندانی که خود را نامزد کرده اند، دستگاه بایومتریک را بر سر کارمندان انتخابات شکسته اند.

منبع هشت صبح

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail