نهادهای صنفی خبرنگاری در هرات امروز (پنج‌شنبه) نشستی را به هدف حل چالش‌های خبرنگاران در زمینه‌ی دسترسی به اطلاعات برگزار کردند. در این نشست پیرامون مشکلات به وجود آمده میان برخی از خبرنگاران با اداره‌ی شهرداری هرات و بانک مرکزی؛ بحث شد.

حامد مومن مسوول ساحوی دفتر نی می‌گوید؛ در نشستی که برگزار شد، مسوولان در شهرداری و بانک مرکزی تعهد کردند که از این پس در زمینه‌ی ارائه اطلاعات با خبرنگاران همکار خواهند بود.

قدیر شاهین مسوول دفتر اتحادیه ملی ژورنالیستان در هرات می‌گوید؛ چالش دریافت اطلاعات برای خبرنگاران، مشکل تازه‌ی نیست، اما همه ساله مدل برخورد منابع اطلاع‌دهنده با اطلاع‌گیرنده متفاوت می‌شود.

وی می‌افزاید؛ برخی از اداره‌ها یا به گونه‌ی مستقیم یا هم به گونه‌ی غیر مستقیم از ارائه‌ی اطلاعات ابا می‌ورزند.

به باور آقای شاهین این گفت‌گوها با مسوولان اداره‌های دولتی سبب می‌شود تا آن‌ها مکلفیت خود را در زمینه‌ی ارائه‌ی اطلاعات به خبرنگاران بدانند.

در همین حال شماری از خبرنگاران از روند اطلاع دهی برخی از اداره‌های دولتی در هرات شکایت دارند.

صفی‌الله صادق خبرنگار تلویزیون اصلاح می‌گوید: «وضعیت اطلاع رسانی در حوزه‌ی غرب به ویژه هرات در حال خفه شدن قرار دارد ».

او می‌افزاید؛ مردم به اطلاعات نیاز دارند و این اطلاعات را از رسانه‌ها می‌خواهند اما مسوولان در اداره‌ها به رسانه‌ها پاسخگو نیستند و در برابر درخواست اطلاعات طفره می‌روند.

وی معتقد است که اگر وضعیت به همین روال پیش برود، ممکن است، آزادی بیان که یکی از مولفه‌های اساسی جامعه‌ی دموکراتیک است، به مخاطره بیافتد.

در همین حال عبدالکریم عظیمی خبرنگار خبرگزاری ندای آگاه می‌گوید؛ این گفت‌گوها با مسوولان اداره‌های دولتی، به معنای ستیز با آن‌ها نبوده، بلکه خبرنگار خود را مکلف می‌داند که اطلاعات را جمع‌آوری و به دسترس مردم قرار دهد.

وی باور دارد که برگزاری چنین نشست‌هایی کمک می‌کند تا روند دسترسی به اطلاعات آسان‌تر؛ و همکاری اداره‌های اطلاع دهنده بیشتر شود.

مسوولان در اداره‌های شهرداری هرات و بانک مرکزی که در این نشست حضور داشتند، تعهد سپردند که از این پس در زمینه‌ی ارائه‌ی اطلاعات با خبرنگاران همکار خواهند بود.

در این میان اما یکی از اداره‌هایی که جامعه‌ی خبرنگاری هرات هنوز هم با آن مشکل دارد، اداره‌ی گمرک است. دیده شود که اعتراض خبرنگاران هرات مبنی بر عدم ارائه‌ی اطلاعات از سوی این اداره، به کجا خواهد انجامید؟

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail