مونسه حسن‌زاده، معاون امور اجتماعی اداره‌ی ولایت هرات است که از حدود یک سال به این سو به این سمت گماشته شده است، وی در مدت این یک سال فعالیت‌های متفاوتی را برای زنان در هرات انجام داده است که برای شرح بیشتر، با وی گفت‌وگویی انجام دادم.

پرسش: از زمانی که به سمت معاون امور اجتماعی اداره‌ی ولایت تعیین شدید، چه فعالیت‌های را برای زنان انجام داده اید؟

پاسخ: در لایحه‌ی وظایف من فقط یکی از مسوولیت‌هایم کار برای زنان است اما من به دلیل این که دوست دارم برای هم‌جنسانم کار کنم و می‌دانم که دغدغه‌یی که من به عنوان یک زن برای زنان دارم را مردان ندارند؛ کار برای زنان را در صدر برنامه‌های کاری خود قرار دادم.

به پیشنهاد من و با کمک دیگر زنان هراتی توانستیم برخی از بست‌های کلیدی را به زنان بسپاریم که از آن‌جمله می‌توان به گماشتن هایده فقیری، کارشناس پلان در اداره‌ی ولایت و معاونیت شهرداری هرات نام برد. ما همچنان توانستیم سه صد زن را در بخش تنظیف شهرداری مشغول به کار کنیم.

همچنان زنی را برای رهنمایی حجاج زن فرستادیم که این یک حرکت بی‌سابقه است و تا کنون زنان عازم سفر حج، در پرسش مسایل شرعی شان از مردان رهنما، مشکل داشتند که امیدواریم با وجود این بانو مشکلات شان کمتر شود.

پرسش: برای حل چالش‌های زنان کارمند در اداره‌های دولتی چه کرده اید؟

پاسخ: سرپرستی کمیته‌ی منع آزار و اذیت زنان در اداره‌های دولتی به من سپرده شده است و این یک سهولت است برای زنانی که در اداره‌های دولتی کار می‌کنند تا بتوانند بهتر شکایات شان را ثبت کنند.

این کمیته تلاش می‌کند تا در میان زنان اعتمادسازی کند تا در صورت برخورد با مشکلات، به این کمیته مراجعه کنند.

پرسش: برای کاهش خشونت در برابر زنان چه کرده اید؟

پاسخ: چندین کمیته‌ و کمیسیون برای کاهش خشونت در برابر زنان در اداره‌ی ولایت آغاز به کار کرده است که یکی از آن‌ها جلسه‌های ماه‌وار کمیته‌ی منع خشونت در برابر زنان است که بیشتر کارمندان اداره‌های دولتی در آن عضو هستند.

در این جلسه پیرامون‌ خشونت در برابر زنان صحبت می‌شود و برای کاهش آن راه‌کارهایی سنجیده می‌شود.

پرسش: زنان خبرنگار در قسمت دسترسی به اطلاعات چالش‌های فراوان دارند، شما در این قسمت چه کرده اید؟

پاسخ: زنان خبرنگار نیز چون دیگر خبرنگاران با مشکلاتی مواجه اند، ما سعی می‌کنیم از آدرس کمیته‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران با اداره‌هایی که از دادن اطلاعات برای خبرنگاران زن، ابا می‌ورزند، صحبت کنیم و مشکلات را حل کنیم.

و من تلاش کردم که یک تن از چهار تنی که به عنوان عضو در این کمیته کار می‌کنند، زن باشد.

در قسمت مشکلات خبرنگاران در دسترسی به اطلاعات، قبلا هم از سوی گمرک و مستوفیت؛ در خواست ارائه‌ی اطلاعات رد می‌شد اما در صحبتی که من از طریق این کمیته با آن‌ها صحبت کردم و مشکل حل شد.

ترتیب: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail