“همایش جوان” عنوان محفلی است که به مناست دوازدهم اگست روز بین المللی جوان، از سوی آمریت امور جونان ریاست اطلاعات فرهنگ ولایت هرات، با حضور مقامات محلی، فرهنگیان و جوانان فعال، امروز در تالار مولانا جلال الدین محمد بلخی برگزار شده است.

محمد آصف رحیمی، والی هرات، جوانان را قشر توانا و تاثیرگذار جامعه خوانده و پیشرفت یک کشور را بدون نیروی جوان ناممکن خواند.

وی می‌گوید: “بدون استفاده از طرفیت‌های جوانان دانش و تخصص شان، راه پیشرفت و توسعه زیربنایی کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد “.

 در همین حال  مسوولان آمریت امور جوانان ولایت هرات، هدف از برگزاری این برنامه را ارج گذاری به جوانان، فعالیت‌ها و دست‌آوردهای آنان عنوان می‌کنند.

تواب مبارز، آمر امور جوانان ولایت هرات، روز بین المللی جوان را روز یاد‌آوری از دست‌آورد‌های جوانان می‌خواند و می‌گوید؛ برای جوانان نیاز است که بیشتر از هر وقت دیگر بیدار باشند تا بتوانند تغییرات اساسی را در جامعه ایجاد کنند.

وی در ادامه می‌گوید: ” ۶۷ درصد از نفوس افغانستان را جوانان تشکیل می‌دهند و جوانان با این کمیت  زیاد لازم است که بیشتر از پیش از بیدار باشند و با چالش‌های موجود مبارزه کنند “.

در همین حال شماری از جوانان ضمن استقبال از برپایی اینگونه محافل، برزگترین دغدغه شان را بیکاری و عدم توجه دولت به قشر جوان عنوان می‌کنند.

مرضیه احمدی، در رابطه می‌گوید: “برگزاری اینگونه برنامه‌ها، برای جوانان خوب است و اما در کنار تجلیل از روز  جوان، دولت  باید زمینه کار را برای جوانان مهیا کند تا دیگر جوانان پس از ختم تحصیل از بیکار رنج نبرند “.

در کنار این شماری دیگر از جوانان، خواهان توجه جدی دولت به جوانان هستند و به این باور اند؛ تجلیل از روز جوان نباید تنها با بر پایی چند محفل خلاصه شود.

حارث، می‌گوید؛ امروزه بزرگترین دغدغه یک جوان افغان بیکاری است.

وی در ادامه می‌گوید: “دولت در قسمت اشتغال‌زایی برای جوانان باید بیشتر کار کند و جوان سالاری را برگزیند “.

در همین حال نازنین رحمانی، معتقد است؛  تجلیل از روز جوان می‌تواند تاثیرات روحی روانی مثبتی روی جوانان داشته باشد.

او در ادامه می‌افزاید: “ما جوانان سرمایه افغانستان هستیم و نیاز است روی رشد استعداد‌های جوانان بیشتر کار شود تا در آینده شاهد رشد و پیشرفت کشور باشیم “.

 این در حالی است که در دسامبر ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۲ اگست (۲۱ ماه اسد) را به عنوان روز جهانی جوانان اعلام کرد.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail