حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح روز یکشنبه در نشستی زیر عنوان (زنان و صلح؛ دست‌آورد‌ها و چالش‌ها) که در مقر وزارت خارجه صحبت می‌کرد، گفت که صدای  زنان در شورای عالی صلح به درستی شنیده نمی‌شود و زنان در اغلب تصمیم‌‌گیری‌ها  حضور ندارند فقط در داخل شورای گاهی فیصله‌ها به بانوان عضو این شورا  ابلاغ می‌شود.

اما  برخی از زنان عضو، در کمیته  ولایتی شورای عالی صلح در هرات از حضور پر رنگ شان در تمامی جلسات این کمیته  سخن می‌زنند آنان می‌گویند زنان در کمیته صلح ولایتی در تمام تصمیم‌گیری‌ها و نظر خواهی‌ها حضور کاملا مساوی با مردان دارند.

حسینه نیکزاد، عضو کمیته ولایتی شورای عالی صلح از حضور زنان عضو، در کمیته ولایتی صلح درتمام جلساتی که  در این کمیته برگزار می‌گردد سخن می‌زند.

او می‌گوید: “بر خلاف گذشته که زنان در بیشتر جلسات کمیته  ولایتی شورای عالی صلح حضور نداشتند اکنون من خودم به عنوان عضوی از این شورا در تمام جلسات حضور دارم “.

به نقل از خانم نیکزاد، سه خانمی که در این کمیته عضو هستند در تمامی تصمیم‌گیری‌ها  حضور دارند و به نظریات شان ارج گذاشته می‌شود.

خانم نیکزاد می‌گوید: “برای هر یک از ما خانم‌ها در جلسات کمیته صلح ولایتی وقت سخنرانی داده می‌شود در حالیکه در گذشته این چنین نبود و نسبت به حضور زنان در کمیته صلح تعصباتی وجود داشت که علاقه‌‌ی به حضور زنان در جلسات نداشتند “.

در همین حال عزیزه کریمی سرپرست ریاست امور زنان هرات و عضو کمیته ولایتی شورای عالی صلح از استراتژی جدید این کمیته که حضور مساوی زنان و مردان عضو در این کمیته را تصویب می‌کند استقبال می‌کند.

وی می‌گوید: “طبق  استراتژی جدید کمیته ولایتی شورای عالی صلح زنان عضو در این کمیته در تمام تصمیم‌گیری‌ها بدون کدام تبعیض سهیم هستند “.

با این حال مسوولان کمیته ولایتی شورای عالی صلح در هرات  از نقش بارز زنان در صلح اجتماعی سخن می‌زنند.

شیر افضل پوپل، مسوول روابط عامه کمیته ولایتی شورای عالی صلح می‌گوید: “در کمیته  شورای عالی صلح  خانم‌ها بیش از چهل تا چهل و پنج در صد در تامین صلح اجتماعی نقش دارند “.

او در ادامه می‌گوید: “در تشکیلات جدید کمیته ولایتی شورای عالی صلح نوزده تن عضو هستند که سه تن آنان را خانم‌ها تشکیل می‌دهد و این سه خانم در تمام تصمیم‌گیری‌ها و جلسات سهیم هستند “.

این در حالی است در سطح افغانستان هفتاد و سه خانم عضویت کمیته ولایتی شورای عالی صلح را دارا هستند  و در مرکز کشور دوازده زن عضویت در شورای عالی صح را دارند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail