گزارشگر: فریبا اکبری

مسووولان صحی در ولایت هرات به این باور اند که زنان بیشتر به بیماری پوکی استخوان دچار می‌شوند.

به باور این مسوولان حجم کم استخوان در نزد زنان و رسیدن سن یائسگی عمده ترین عامل این بیماری است.

پزشکان می‌گویند  یائسگی به دلیل توقف ترشح هورمون‌های زنانه و نقش مهم این هورمون‌ها در استحکام استخوان‌ها، دلیل پوکی استخوان‌ در بین زنان است.

رامین عرب نژاد متخصص ارتوپیدی در هرات، بالا رفتن سن، اسکلیت ضعیف زنان واستفاده از  غذایی نامناسب را از عوامل ایجاد پوکی استخوان نزد زنان می داند.

او می‌گوید:” در ۴۰ سالگی استخوان‌های زنان به تدریج شروع به کاهش می کند . وتوده استخوانی را به علت کاهش سطح استروژن بعد از یائسگی وسریع‌تر شدن سرعت تخریب استخوان نسبت به تراکم استخوان‌ها زیاد شده  وزنان یک سوم توده استخوانی خود را طی ۵-۱۰ سال بعد از یائسگی از دست می دهند. ”

به باور این پزشک، کمبود ویتامین دی، خوردن غذاهای نامناسب و ورزش نکردن از دلایل دیگری است که سبب پوکی استخوان در بین زنان می‌شود.

محمد جواد نظری ،یکی دیگر از متخخصان ارتوپیدی ، در کنار بالا رفتن سن زنان، بارداری، شیردهی و استفاده از چلم را نیز از عوامل پوکی استخوان نزد خانم‌ها می‌داند.

اومی‌گوید:” زنان دردوران بارداری خود تغذیه مناسب نکردند وهمین باعث می‌شود که تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا کند وپوکی استخوان نزدشان بوجود آید.”

سخن از افزایش پوکی استخوان در بین زنان در حالی مطرح می‌شود که شمار زیادی از این زنان بیمار از عدم آگاهی از خطرهای پوکی استخوان سخن می‌زنند.

عایشه که هفت سال است از این بیماری رنج می‌برد گفت:” تا وقتی به داکتر مراجعه نکرده بودم نمی‌دانستم علت بیماری من چیست ،اگر می‌دانستم که از چه رژیم غذایی استفاده کنم شاید حالا به این بیماری دچار نمی‌شدم.”

پوکی استخوان، جزء بیماری‌های بدون علامت است و زمانی فرد متوجه آن می شود که شکستگی رخ دهد. معمولا بیشتر شکستگی‌ها در پوکی استخوان در ناحیه گردن، مچ دست،استخوان ران و در ستون فقرات ناحیه کمر که معمولا وزن بدن را تحمل می کند، رخ می‌دهد. اما شمار زیادی از زنان از این علایم آگاهی ندارند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail