نخستین نشست خبری گروه دولت اسلامی امروز سه‌شنبه (۲۶ اسد) با حضور شمار زیادی از خبرنگاران در کابل برگزار شد. در این نشست، ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی طالبان گفت زنان می‌توانند در چهارچوب قوانین اسلامی کار کنند.

آقای مجاهد افزود که گروه دولت اسلامی قصد انتقام از هیچ کسی را ندارد و تمام مردم از جمله کسانی‌که با خارجی‌ها کارکرده‌اند نیز عفو شده اند‌.
به گفته‌ای آقای مجاهد به حضور زنان در اجتماع نیاز است و زنان در سکتورهای دولتی حضور خواهند داشت.
این در حالیست که پس از پیش‌روی طالبان در نقاط مختلف افغانستان، مردم به شکل انبوهی برای اخذ گذرنامه (پاسپورت) به این اداره مراجعه می‌کردند و پس از سقوط کابل، تلاش مردم برای نشستن در هواپیما و تلفات ناشی از آن خبرساز شد.
آقای مجاهد در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر دست‌گیری و مجازات برخی از اتباع کشور از جمله مهران پویا گفت که قضیه را پی‌گیری می‌کند.
مهران پویا شاعر هراتی از دو روز به این سو اختطاف شده است و خانواده‌ی وی مدعی شده اند‌ که طالبان او را اختطاف کرده اند، ادعایی که از سوی طالبان رد شده و این عمل را کار افراد اغتشاش‌گر دانسته اند.
هم‌چنان آقای مجاهد در پاسخ یکی دیگر از خبرنگاران که گفت آیا مردم نیز طالبان را برای حملات انتحاری این گروه خواهند بخشید یا نه، گفت که این گروه هیچ‌گاهی با مردم ملکی طرف نبوده و برای آن‌چه که شاید به دلیل مشکلات «تخنیکی» مردم آسیب دیده اند، متاسف است.
سخن‌گوی طالبان هم‌چنان افزود که افغانستان یک حکومت اسلامی و قوی خواهد داشت. اما نوع حکومت بعدا مشخص خواهد شد.
آقای مجاهد در پاسخ به پرسش یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا حضور زنان در رسانه‌ها چون گذشته خواهد بود گفت، در این مورد حکومت آینده پاسخ‌گو خواهد بود: «ما می‌خواهیم همه در چارچوب اسلام فعالیت و کار کنند.»

گفتنی است که امروز شماری از زنان در کابل با شعار این که زنان افغان وجود دارند، از طالبان خواستند تا بر زنان محدودیت وضع نکنند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail