نشست اضطراری به منظور ارائه‌ی دیدگاه‌ها و پیشنهادها جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.

در این نشست شماری از مقام‌‌های حکومتی حضور داشتند و روی چگونگی کمک به زنان بی‌جاشده بحث و گفت‌وگو کردند.

در آغاز دکتور عالمه، سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، ضمن اظهار نگرانی از وضعیت بی‌جاشد‌گان، می‌گوید که در این نشست، نهادهای مرتبط به بی‌جاشد‌گان از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان دعوت شده‌اند تا به چالش‌ها و مشکلات زنان بی‌جاشده رسیدگی کنند.

در ادامه حسینه صافی، سرپرست وزارت امور زنان، تهیه‌ی مکان و سرپناه‌‌ به زنان بی‌جاشده اولولیت نخست کمک به این زنان عنوان می‌کند.

وی می‌افزاید این وزارت با همکای شهرداری کابل و نهادهای کمک‌رسان به زودی در این زمینه اقدام می‌کند.

سرپرست وزارت امور زنان در ادامه‌‌ی صحبت‌هایش از توزیع ۶۰۰ بسته کمک‌ صحی به زنان بی‌جا شده خبر داد.

در کنار این پلوشه امین، مشاور دفتر بانوی اول نیز با اشاره به شرایط پیش‌آمده در کشور می‌گوید که دفتر بانوی اول با توجه به امکانات دست‌داشته، به منظور رفع مشکلات و نگرانی‌های زنان بی‌جاشده تلاش می‌کند.

در همین حال اعضای گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح از ولایات مختلف، نگرانی‌های خود را از وضعیت زنان بی‌جاشده ابراز داشته و از حکومت خواستند تا در مورد تهیه سرپناه و آنان دست به کار شود.

اعضای گروه مشورتی صدای واحد زنان از شهرداری کابل و وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان خواستند تا برای زنان بی‌سرپرست و دختران جوان بی‌جاشده، مکان‎های امن تهیه کند.

در همین حال داوود سلطان‌زوی شهردار کابل در پاسخ به پرسش‌ها و پیشنهادهای اشتراک‌کنندگان، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های بی‌جا‌شده می‌گوید که شهرداری کابل و معاون اول رئیس جمهور، از مکان‌های تجمع بی‌جاشدگان نظارت می‌کنند و برای چاره‌جویی به خصوص در قسمت سرپناه تلاش‌ها ادامه دارد و به زودی به این مشکلات رسیدگی خواهد شد.

وی می‌افزاید حالت پیش‌آمده غیرقابل پیش‌بینی بوده و حکومت تلاش دارد به گونه‌ی اساسی و پایدار مشکلات بی‌جاشدگان را حل کند.

با این همه‌ مهرخدا صبار، رئیس بی‌جاشده‌گان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بیان داشت که ساحات مربوطه ارزیابی شده و این وزارت مصروف عملیات امدادرسانی است و کمک‌ها شامل مواد غذایی، وسایل خانه و مواد صحی را توزیع می‌کند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail