از مدتی به این سو، افغانستان از نگاه امنیتی در وضعیت شکننده‌یی به سر می‌برد. در این شب و روزها چالش‌های امنیتی در حوزه‌ی غرب نیز بیش از هر زمانی شده است. پیرامون وضعیت امنیتی هرات، اقدام‌های رهبران جهادی و میزان تاثیرگزاری خیزش‌های مردمی برای بهبود وضعیت امنیتی، از محمد اسماعیل خان برخی پرسش‌ها را مطرح کرده ایم.

محمد اسماعیل خان در گفت‌وگویی که با خبرگزاری بانوان افغانستان داشته است، بسیج مردمی را از مسؤولیت‌های مردم می‌داند تا برای نجات کشور یک‌جای شوند و به صلح دست یابند. او می‌گوید در برخی از ولایت‌ها جنگ شدید است و در هرات نیز زمانی که ضرورت شود، افراد او به کمک نیروهای امنیتی می‌پردازند. او می‌گوید که وضعیت امنیتی در هرات خوب نیست و روزانه مردم ترور و اختطاف می‌شوند و باید بهبود وضعیت  امنیتی هرات تدبیری سنجیده شود.

این رهبر پیشین جهادی در مورد خروج نیروهای آمریکایی از کشور می‌گوید: «از نخستین روزهایی که نیروهای آمریکایی به کشور آمدند من می‌گفتم که آنان روزی از این کشور می‌روند. هیچ خارجی نمی‌تواند بار اقتصادی و نظامی کشور را به عهده گیرند.» به باور او حکومت و افرادی که تا کنون در راس بودند متاسفانه حکومت‌های کارا نبودند و عاقبت‌اندیشی نکردند. حالا هم اگ مردم بخواهند که آمریکایی‌ها نروند بد است، تا چه وقت این جا باشند.

آقای اسماعیل خان از حکومت می‌خواهد تا در مشوره با بزرگان و مجاهدان برای بهبود وضعیت کشور تلاش کند.

محمد اسماعیل خان در مورد ثمره‌ی جهاد در کشور می‌گوید جهاد ثمره‌ی خوبی داشته و سبب شده تا کشور در استعمار باقی نماند و استقلال خود را به دست بیاورد هرچند که مداخلات شرق و غرب نگذاشت تا افغانستان یک کشور مقتدر بماند.

او از رییس‌جمهوری غنی گلایه دارد و می‌گوید در دیداری که با وی داشته، روی یافتن راه‌کاری برای نجات کشور از این وضعیت صحبت کرده است اما متاسفانه رییس‌جمهور استقبال نکرده است.

آقای اسماعیل خان در مورد پرسش‌ام در رابطه با پراکندگی موجود در میان رهبران جهادی می‌گوید  مجاهدان به عنوان یک شورای تصمیم‌گیری در کنار حکومت متحد اند اما ممکن یک سری اختلافات سلیقه‌یی میان شان وجود داشته باشد اما در راه نجات و استقلال کشور متفق و متحد اند.

وی مداخلات کشورهای خارجی را از عواملی می‌داند که سبب شده تا رهبران جهادی نتوانند پس از جهاد آن‌چنان که می‌خواستند زمام امور را به دست گیرند و رقابت‌های شرق و غرب همیشه سبب شده تا افغانستان در جنگ داخلی به سر ببرد.

محمد اسماعیل خان که پس از جهاد برای مدتی والی ولایت هرات بود، در پاسخ به پرسش من مبنی بر این که اگر فرصتی مهیا شود آیا دوست دارد که والی هرات شود، می‌گوید، دوست دارد در سمت والی بتواند به نابه‌سامانی‌های هرات پایان دهد. به گفته‌ی او وضعیت امنیتی در هرات خوب نیست و البته برای او کار سختی نیست که وضعیت را بهبود بخشد. چون در سال ۱۳۷۱ نیز مشکلات به مراتب بیشتر از امروز بود ولی او در مدتی کوتاه اوضاع را سر و سامان داد.

ترتیب: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail