شماری از بازرگانان زن در ولایت هرات به دلیل کم‌بود مکان‌های مناسب برای فروش تولیدات شان در خانه تجارت‌های کوچک ایجاد کرده و از طریق شبکه‌های اجتماعی به صورت آنلاین محصولات شان را می‌فروشند. ژیلا برومند، یکی از این بازرگانان زن می‌گوید که تجارت‌‌اش را به تازگی ایجاد کرده است اما شیوع کووید-۱۹ او را در بخش فروش تولیدات، به مشکل مواجه کرده است. برای بحث بیشتر در مورد این موضوع، خبرگزاری بانوان افغانستان با وی گفت‌گوی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: از چه زمانی به تجارت روی آوردید و در کدام بخش کار می‌کنید؟

پاسخ: حدود هفت ماه می‌شود که تجارت خود را در بخش ساخت لوازم خانه چون گل‌دان، تابلو، لوازم آشپزخانه و وسایل تزئینی در خانه آغاز کردم و کارهایم را از طریق کانال تلگرام آنلاین می‌فروشم و یا در برخی از نمایشگاه‌ها محصولات خود را بازاریابی می‌کنم.

پرسش: در این مدت، چقدر از کارتان استقبال شده است؟

پاسخ: من تجارت خود را به تازگی‌ ایجاد کردم و اکنون نیز به دلیل نداشتن مکان مناسب برای فروش و شیوع کووید-۱۹، در بخش فروشات به مشکل مواجه استم اما چون محصولاتی با دیزاین‌های جدید می‌سازم برای مردم جالب به نظر می‌رسید و از کارهایم استقبال می‌کنند. در کل تولیداتم تا کنون فروش آن‌چنانی ندارد و نیاز است تا در این بخش بیشتر بازاریابی شود.

پرسش: برای ادامه‌ی تجارت تان با چه چالش‌های مواجه استید؟

پاسخ: بازرگانان زن در کل از زمان آغاز تجارت شان با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند اما یکی از چالش‌های عمده‌ی من در بخش فروش محصولات است زیرا بودجه‌ی کافی ندارم تا فروشگاهی را در شهر ایجاد کنم و مکان‌های مناسبی برای فروش تولیدات ما وجود ندارد و از سویی هم تجارت من در زمان همه‌گیری کووید-۱۹ ایجاد شده است که مردم در شرایط همه‌گیری کرونا و جنگ در کشور کم‌تر  خرید می‌کنند.

پرسش: آیا برگزاری نمایشگاه برای فروشات و بازرایابی شما موثر است؟

پاسخ: تا کنون به سه نمایشگاه تولیدات داخلی در هرات شرکت کردم و راه‌اندازی این نمایشگاه‌ها تا جایی برای فروش تولیدات ما موثر بوده است اما برای این که تولیدات ما بیشتر بازاریابی شود به نمایشگاه‌های زیادی در داخل و خارج از کشور نیاز داریم.

پرسش: برای آینده چه‌ برنامه‌های دارید؟

پاسخ: برنامه دارم تا تجارت خود را رونق دهم و اگر صلح و امنیت در کشور تامین شود می‌خواهم در ولایت‌های مختلف کشور محصولات خود را به فروش برسانم و هم‌چنان آرزو دارم تا برند خود را ایجاد کنم.

ترتیب: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail