ناامنی و شیوع موج سوم کووید-۱۹ در ولایت هرات در این شب و روزها از نگرانی‎‌های عمده‌ی شهروندان است. از سوی دیگر، سهم کم‌رنگ زنان در بست‌های کلیدی اداره‌های دولتی همواره‌ از نگرانی‌های زنان هرات بوده است. برای صحبت بیشتر در این مورد با ژنرال عبدالصبور قانع، والی ولایت هرات گفت‌وگویی داریم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: شما چند سال در بخش نظام کار کردید چه شد که به عنوان والی به ولایت هرات آمدید؟

پاسخ: من بیش از ۳۰ سال در بخش نظام افغانستان کار کردم. در این مدت به عنوان معاون نخست وزارت داخله‌ی افغانستان و معاون اوپراتیفی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان کار کردم اکنون هم براساس ضرورتی که در شهر هرات وجود داشت به عنوان والی هرات گماشته شدم.

پرسش: هرات در وضعیت امنیتی بحرانی به سر می‌برد یک شهرستان سقوط کرده و جنگ در بسیاری از شهرستان‌ها جریان دارد، مردم از شما به عنوان یک نظامی توقعات بیشتری دارند برای بهبود وضعیت امنیتی چه برنامه‌یی دارید؟

پاسخ: من برای بهبود وضعیت هرات به این جا آمدم. اولویت ما بهبود وضعیت امنیتی است و با همکاران نظامی خود در حال کار هستیم تا وضعیت را بهبود ببخشیم. ما برای بهتر شدن وضعیت امنیتی در داخل شهر و شهرستان‌ها برنامه‌های جداگانه داریم.

پرسش: هرات از نگاه امنیتی در وضعیت ویژه‌یی قرار دارد و خبرنگاران نیز در این میان مورد تهدید اند، برای رفع این نگرانی چه برنامه‌ی دارید؟

پرسش: من در روزهای نخست کاری‌ام با خبرنگاران صحبت کردم و به آنان اطمینان دادم که همکاران ما در بخش امنیتی با خبرنگارانی که مورد تهدید اند، همکار خواهند بود.

پرسش: دسترسی محدود خبرنگاران به اطلاعات در هرات، روند اطلاع‌رسانی را کند کرده و از طرفی رسانه‌ها را نیز با چالش‌های زیادی مواجه کرده است، شما مصمم استید که این روند را تسهیل کنید؟

پاسخ: ما برای تسهیل دسترسی به اطلاعات به همکاران خود در بخش نظامی و ملکی تاکید کردیم تا در قسمت ارائه‌ی اطلاعات دقیق به خبرنگاران همکار باشند.

پرسش: در بست‌های کلیدی بیش از ۷۰ اداره‌ی دولتی هرات تعداد کمی از زنان وجود دارند به گونه‌ی مثال در اداره‌ی شما از میان ۹۰ کارمند ۱۲ تن زنان اند، برنامه‌یی برای تغییر این وضعیت دارید؟

پاسخ: همان‌طوری‌که شما هم در جریان قرار دارید، تقرری‌ها از طریق پروسه و رقابت آزاد صورت می‌گیرد، این وعده‌ی من به زنان هرات است که افراد شایسته از میان زنان مراجعه کنند و من حتما از آنان حمایت خواهم کرد.

پرسش: هرات شهری است که واژه‌ی افراط‌گرایی با آن گره خورده است، والی‌های قبلی در این مورد بسیار محافظه‌کار بوده اند، روی‌کرد شما چیست؟

پاسخ: ما در برابر افراط‌گرایی مبارزه می‌کنیم و نمی‌گذاریم این شهری که شایسته‌ی فرهنگ است، زیر تاثیر عوامل افراط‌گرایی برود.

پرسش: در هرات والی‌های زیادی آمدند و وعده‌های زیادی برای بهبود وضعیت زنان دادند که بسیاری از آن‌ها عملی نشد، شما چه وعده‌یی به زنان این ولایت می‌دهید؟

پاسخ: وعده‌ی من به زنان این است که در قسمت افزایش میزان زنان در اداره‌های دولتی از آنان حمایت می‌کنم و هم‌چنان برای تامین امنیت در هرات تلاش می‌کنم.

ترتیب: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail