براساس اطلاعات اتاق تجارت و صنایع زنان هرات، حدود یک هزار زن در این ولایت به صورت رسمی مصروف فعالیت‌های اقتصادی  اند.

مسؤولان اتاق تجارت و صنایع زنان می‌گویند، حدود ۷ هزار زن در حوزه‌ی غرب کشور به صورت غیر رسمی فعالیت‌های اقتصادی دارند.

رومینا عثمانی، رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان در هرات می‌گوید که بزرگترین چالش‌های صنعت‌کاران زن در هرات کم‌بود مکان مناسب برای فروش تولیدات و حمایت کم مردم از تولیدات داخلی است.

به گفته‌ی خانم عثمانی، مردم بیشتر تولیداتی که از خارج کشور وارد می‌شود را می‌خرند در حالی که این تولیدات اگر ارزان‌‌تر به فروش می‌رسد از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

او می‌افزاید: «تولیدات داخلی از موادی تهیه می‌شوند که قیمت زیادتری دارد این تولیدات کیفیت خوبی داشته و به همین دلیل با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد.»

خانم عثمانی می‌گوید، کم‌بود مکان مناسب برای فروش تولیدات نیز صنعت‌کاران زن را به مشکل مواجه ساخته است.

به گفته‌ی او قرار است چندین مرکز تجارتی برای صنعت‌کاران زن در هرات ایجاد شود.

در همین حال شماری ازصنعت‌کاران زن در هرات از وضعیت بد کاری شان ابراز نگرانی می‌کنند.

آنان از نبود بازار کار برای فروش صنایع شان در این ولایت شکایت دارند.

لطیفه اکبری، بیست سال است که در بخش صنعت یخن‌دوزی کار می‌کند اما می‌گوید که نسبت به سال‌های گذشته تولیدات‌اش فروش خوبی ندارد.

وی می‌افزاید: «در کنار یخن‌های مردانه، پارچه‌های شلوار و روسری زنانه نیز خامک‌دوزی می‌کنیم.»

خانم اکبری می‌گوید با چالش‌های زیادی مواجه است و مسؤولان باید مشکلات صنعت‌کاران زن را حل کنند.

به گفته‌ی او، یکی از چالش‌های عمده‌ی آنان این است که مردم در وضعیت بد اقتصادی به سر می‌برند و توان خرید صنایع دستی را ندارند.

خانم اکبری می‌افزاید، در کنار این که یخن‌های خامک‌دوزی شده‌ی آنان فروش خوبی ندارد، فروش یخن‌های ماشینی در بازار هرات رونق گرفته و آنان را بیشتر به مشکل مواجه ساخته است.

به باور او، یخن‌های ماشینی با قیمت کم‌تری در بازار به فروش می‌رسد به همین دلیل مردم بیشتر از یخن‌های ماشینی استفاده می‌کنند.

از سویی هم برخی از صنعت‌کاران زن در هرات، از کم‌بود مکان‌های مناسب برای فروش تولیدات شان و حمایت کم مردم از تولیدات داخلی ابراز نگرانی می‌کنند.

فرشته جامی، یکی دیگر از صنعت‌کارانی است که بیش از ۷ سال در بخش قالین‌بافی و تولید مربا و ترشی کار می‌کند.

او می‌گوید که چندین سال است در بخش فروش تولیدات شان به مشکل مواجه اند، اما حکومت برای رفع چالش‌های آنان هیچ کاری نکرده است.

خانم جامی می‌افزاید: «مردم بیشتر تولیداتی که از خارج وارد می‌شود را می‌خرند و از تولیدات داخلی کشور حمایت نمی‌کنند.»

به گفته‌ی او، بارها از نبود بازار فروش برای مسؤولان شکایت کردند اما هیچ تغییراتی در بهبود وضعیت کاری صنعت‌کاران زن ایجاد نشده است.

در این میان اما برخی از صنعت‌کاران زن که در شهرستان‌های دوردست هرات کار می‌کنند از وضعیت بد امنیتی شکایت دارند.

بلقیس کریمی، یکی از صنعت‌کارانی که در شهرستان انجیل ولایت هرات در بخش صنعت زنبورداری کار می‌کن. او می‌گوید که تولیدات داخلی در کشور نسبت به تولیدات خارجی کم‌تر فروخته می‌شود.

وی می‌افزاید: «وضعیت بد امنیتی سبب شده تا ما در فروش تولیدات خود با مشکلاتی زیادی روبرو شویم.»

به گفته‌ی خانم کریمی، او ۱۳ سال است که در بخش زنبورداری کار می‌کند و محصولات آنان خالص و با کیفیت است به همین دلیل نسبت به محصولات خارجی با قیمت بالاتری فروخته می‌شود. او می‌افزاید به همین دلیل مردم عسلی را که از خارج وارد می‌شود بیشتر می‌خرند.

او از حکومت می‌خواهد که امنیت شهرستان‌های دوردست کشور را تامین کنند تا آنان صنعت خود را نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشور رونق دهند.

گزارش‌گر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail