استفاده از شبکه‌های اجتماعی جهت رونق تجارت بازرگانان از چندی به این سو به امری معمول تبدیل شده است. اما برخی از بازرگانان زن درهرات که تولیدات شان را به صورت آنلاین می‌فروشند از کاهش اعتماد مردم به فروشات آنلاین نسبت به سال‌های گذشته خبر می‌دهند. برای بحث بیشتر در مورد «نقش شبکه‌های اجتماعی در رونق تجارت‌های کوچک زنان»، خبرگزاری بانوان افغانستان گفت‌وگویی را با طلایه راوک، بازرگانی که تولیدات اش را به صورت آنلاین می‌فروشد ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: در مورد تجارت تان صحبت کنید؟

پاسخ: مدت پنج سال است که تولیدی لباس مخصوص زنان را دارم، کار من طوری است که دیزاین، آماده‌سازی مواد خام، برش و دوخت، همه از سوی زنان انجام می‌شود. ولی کار اصلی ما فروش لباس‌ها به صورت آنلاین است. پس از ایجاد و آماده‌سازی طرح لباس به کمک مدل از تولیدات خود عکس گرفته و به وسیله‌ی صفحه‌های فیسبوک، کانال‌ تلگرام و انستاگرام به صورت مجازی تولیدات خود را می‌فروشیم.

پرسش: در کنار این که تولیدات تان را به صورت آنلاین می‌فروشید، فروشات حضوری هم دارید؟

پاسخ: فروشات حضوری مان را برای جلب اعتماد مشتری و دیدن جنس از نزدیک توسط مشتری داریم. مشتری‌هایی که تازه به وسیله‌ی شبکه‌های اجتماعی به جمع مان می‌پیوندند برای کسب اعتماد، شناسایی کیفیت و جنس مورد علاقه‌ی شان در نمایشگاه‌های فصلی تولیدات خود را به نمایش می‌گذاریم.

پرسش: استفاده از شبکه‌های اجتماعی در بخش فروش و بازاریابی تولیدات تان چقدر موثر است؟

پاسخ: هرچند در اوایل بازار آنلاین زیاد مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گرفت اما به مرور زمان و با افزایش فروشگاه‌های آنلاین به دلیل ضعیف بودن کیفیت کار برخی از فروشگاه‌ها و کاهش اعتماد کاربران نسبت به تبلیغات و بازاریابی‌های آنلاین، فروشات آنلاین کم شده و فکر می‌کنم زمان زیادی نیاز است تا دوباره این چرخه‌ی اعتماد میان کاربران ترمیم شود. اما در مجموع فروشات آنلاین به دلیل این که هزینه‌ی کم‎تری نسبت به فروشات حضوری دارد هم برای ما و هم برای مشتریان مفاد بیشتری دارد.

پرسش: از کدام ترفندها در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید تا تولیدات تان را بفروشید؟

پاسخ: ما به مشتری از کیفیت جنس اطمینان می‌دهیم و حق مسترد کردن، پروف کردن جنس قبل از تحویل پول می‌دهیم و ماهانه از میان خریدارانی که در همان ماه خرید دارند قرعه کشی برگزار می‌کنیم که این خود سبب جذب خریدار می‌شود.

پرسش: کدام یکی از شبکه‌های مجازی برای تجارت تان موثر بوده است؟

پاسخ: بیشترین فروشات ما از طریق صفحه‌ی فیسبوک است و در صفحه فیسبوک تعداد زیادی فالور داریم و اکنون مشتری‌های خاص خود را داریم.

پرسش: برای آینده چه برنامه‌های دارید؟

پاسخ: تلاش ما این است تا در آینده ساحه‌ی کار خود را وسعت داده و فروشات آنلاین خود را در ولایت‌های دیگر کشور آغاز کنیم.

ترتیب: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail