در حالی‌که نگرانی‌ها از افزایش روزافزون شمار مبتلایان به کووید -۱۹ وجود دارد و پزشکان به رعایت موارد بهداشتی تاکید دارند، شماری از شهروندان از موجودیت زباله‌ها در سطح شهر و بی‌توجهی اداره‌ی شهرداری به جمع‌آوری آن شکایت دارند. شماری از شهروندان می‌گویند، در این وضعیت، اداره‌ی شهرداری باید بیشتر از قبل به پاکی شهر توجه داشته باشد.

هرات که به دلایل گوناگون از جمله پاکی و داشتن فضای سبز مناسب به‌ عروس شهرهای افغانستان شهره است؛ شهروندان نگران اند که ممکن کم‌توجهی مسئولان شهرداری به فضای سبز و موجودیت زباله‌ها به‌ویژه در مکان‌ها عمومی به این جایگاه هرات آسیب بزند.

برخی ازشهورندان با آن‌که نقش خود را در راستای حفظ محیط زیست و پاکی شهر برجسته می‌دانند، تاکید دارند که مسئولان ذیربط باید بیشتر توجه کنند.

سید قاسم، یکی از شهروندان هرات، از موجودیت زباله‌ها و نبود زباله‌دانی در منطقه‌ی شان شکایت دارد.

وی می‌گوید، وجود زباله‌ها آن هم در وضعیتی که مردم با ویروس کرونا درگیراند سبب مشکلات صحی برای آنان می‌شود.

او تاکید دارد که بی‌توجهی اداره‌ی شهرداری به این وضعیت، عواقب ناگواری را برای مردم در پی دارد.

در همین حال برخی از شهروندان می‌گوید، کارکنان اداره‌ی شهرداری در جمع‌آوری زباله‌ها از سطح شهر برنامه‌ی مشخصی ندارند.

زلمی یکی از دکاندارن می‌گوید، کارمندان شهرداری به طور منظم زباله‌ها را از سطح شهر جمع‌آوری نمی‌کنند.

 وی می‌افزاید، روز‌های شده که به دلیل بوی زباله‌ها او درب دکانش را بسته است چون کارکنان شهرداری به موقع زباله‌ها انتقال نداده‌اند.

این در حالیست که مسئولان در اداره‌ی شهرداری از ساخت زباله‌دانی‌های معیاری در مکان‌های مختلف سطح شهر به‌ویژه تفریحگاه سخن می‌زنند.

انجینیر سمیع‌الله رضایی، آمر خدمات تخنیکی و سکتوری شهرداری هرات، می‌گوید، اداره‌ی شهرداری تلاش دارد تا در آینده نزدیک زباله‌دانی‌های نسبتاً معیاری را در مکان‌های مختلف نصب کند و هم‌چنان طی برنامه‌ی منظم زباله‌ها نیز جمع‌آوری می‌شود.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که استفاده از فضاهای سبز و پارک‌های تفریحی با شروع فصل تابستان و گرمی هوا بیشتر از هر زمان دیگری است به همین دلیل، سناریوی مشکلات از جمله وجود زباله‌ها درسطح شهر همه ساله تکرار می‌شود.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail