دست‌کم یک هفته از زمان سهیم شدن مراکز درمانی خصوصی برای تشخیص و درمان بیماران کووید۱۹ می‌گذرد، اکنون با گذشت این مدت اندک، شهروندان شکایت دارند که این مراکز، به بهانه‌ی تشخیص ویروس کرونا، بیمار را مجبور به انجام ده‌ها آزمایش غیر ضروری می‌کنند.
شماری از شهرندان اداعا دارند که نه تنها مشکل شان در شفاخانه‌های خصوصی حل نمی‌شود بل؛ تمام پول‌های شان نیز هدر می‌رود.
وحید، شهروند می‌گوید، خودش و چند عضو خانواده‌اش علایم کرونا را داشته اند وقتی‌که به یکی از مراکز صحی خصوصی رفته‌اند، آزمایش‌های زیادی را انجام داده که هیچ یک آن برای تشخیص بیماری اش ضروری نبوده است.
وی می‌افزاید، با این‌که پول زیادی ازدستش رفت اما دارو‌ها دردش را درمان نکرد.
با این حال برخی از شهروندان می‌گویند، این عملکرد مراکز درمانی خصوصی، ناشی از بی‌توجهی و نظارت نکردن دولت است.
اسد، شهروند می‌گوید، اگر دولت نظارت جدی و مسئولانه‌ای بر عملکرد شفاخانه‌های خصوصی می‌داشت، مردم مجبور نبودند در این وضعیت، “باج” بدهند.
در کنار این شورای ولایتی هرات نیز با انتقاد از عملکرد مراکز خصوصی می‌گوید، شفاخانه‌های خصوصی پس از دریافت اجازه‌ی تشخیص و درمان بیماران کووید ۱۹، آب را گل آلود دیده، ماهی می‌گیرند.
شماری از نمایندگان مردم در شورای ولایتی هرات به این باور اند که این تصمیم وزارت با شرایط و امکانات موجود در شفاخانه‌های خصوصی مطابقت ندارد.
نور احمد حیدری، عضو این شورا می‌گوید، این مراکز از امکانات لازم برای تشخیص و درمان برخوردار نیستند.
او می‌افزاید، تاکید این مراکز برای بدست آوردن پول در چنین شرایطی دور از اخلاق طبابت است و دولت باید جلو این اضافه ستانی‌ها را بگیرد.
اداره‌ی صحت عامه هرات اما می‌گوید، این اداره بر تمام مراکز درمانی نظارت دارد.
مسئولان در اداره‌ی صحت عامه می‌گویند، هنوز هدایتی برای شناسایی و تعیین این‌که کدام مراکز درمانی خصوصی واجد شرایط تشخیص و درمان کویدو ۱۹ است؛ به هرات نرسیده است.
محمد رفیق شیرزی، سخن‌گوی اداره‌ی صحت عامه می‌گوید، هیچ مرکز درمانی بدون هدایت صحت عامه نمی‌تواند به درمان بیماران کرونا بپردازد.
وزارت صحت عامه کشور پس از آن تصیم به سهیم ساختن مراکز خصوصی با دولتی برای تشخیص و درمان بیماران کووید ۱۹ را گرفت که سر و صداها از عدم پاسخ‌گویی در مراکز دولتی برای تمام شهروندان بالا گرفت.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail