شماری از شهروندان از قطع شدن برق و دریافت اخطاریه از سوی اداره‌ی برشنا شکایت دارند. این شهروندان می‌گویند، در وضعیتی که بازار کار کساد است این اداره تصمیم به جمع آوری صرفیه برق گرفته است.
برخی از شهروندان می‌گویند، اخطاریه دریافت کرده اند و شماری نیز می‌گویند برق خانه‌های شان قطع شده است.
نور احمد، شهروند با انتقاد از عملکرد اداره‌ی برشنا می‌گوید، این اداره برق خانه‌اش را به دلیل نپرداختن صرفیه برق قطع کرده است.
وی می‌افزاید، اگر بازار کار کساد نمی‌بود وی صرفیه برقش را می‌پرداخت.
از سوی شماری از شهروندان می‌گویند، تنها برق خانه‌های افراد عادی قطع می‌شود و اداره برشنا با زورمندان و افراد با نفوذ چنین برخوردی ندارد.
محمد عمر، شهروند می‌گوید، برق خانه کسانی قطع می‌شود که بدهی شان از ده هزار افغانی بالاتر نیست.
این شهروندان از اداره‌ی برشنا می‌خواهند تا با درک وضعیت کنونی با شهروندان برخورد کند.
در همین حال مجمع مبارزه با کرونا در هرات می‌گوید، اداره‌ی برشنا وعده سپرد بود که حداقل در دوران کرونا کسی را وادار به پرداخت پول برق نکند و پس از کرونا هم باقی‌داری را قسط‌بندی کند.

فیصل کریمی، سخن‌گوی این مجمع می‌گوید، بزودی با مسوولان برشنا نشستی خواهند داشت و مشکل را با برشنای مرکزی نیز در میان خواهند گذاشت.

اداره‌ی برشنا اما می‌گوید مهلت ماه حمل و ثور تمام شده، وضعیت به شکل عادی برگشته و شهروندان باید پول برق شان را بپردازند.
مسوولان این اداره  می‌گویند، حشر قطع لین را به خاطر بدهکاری بالای مشترکین راه اندزاه ی کرده اند.
محمد تمیم صافی، رئیس برشنای هرات می‌گوید، این اداره ۸۰۰ میلیون افغانی قرضدار است که بیشتر بدهکاران را شرکت‌ها، تولید کنندگان و مشترکین با بدهکاری بالا تشکیل می‌دهد.
رئیس برشنا تاکید دارد، اکنون قرنطینه برداشته شده و مشترکین باید صرفیه‌ی ماه حمل و ثور خود را بپردازند.
براساس گفته‌های مسئولان اداره‌ی برشنا، برق هرات از کشور ایران و ترکمنستان تهیه می‌شود و در صورتی که‌پول در زمان تعیین شده پرداخته نشود، کشورها برق شان را قطع می‌کنند.
انتقادها از پرداخت صرفیه‌ی برق هرات در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش پول برق و آب ۳۵۰ هزار مشترک کابل بخشیده شد و هزینه‌ی آن از سوی کمیته‌ی مبارزه با کرونا پرداخت شد.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail