زنان هراتی که در ایام عید برای تجلیل از این رسم مذهبی غذاهای مختلف می‌پختند و رسومی از جمله حنا بستن را به جای می‌آوردند، سایه‌ی کرونا بر سر هرات اما سبب شد تا بر علاوه‌ی مردان، زنان نیز از تجلیل عید و به جای آوردن رسم و رواج‌های عید صرف نظر کنند.
شیوع گستره‌ی ویروس کرونا و ضرورت رعایت فاصله‌ی اجتماعی و دیگر توصیه‌های بهداشتی، مردم را به خانه‌نشینی مجبور کرد و بسیاری از هراتیان به درخواست پزشکان مبنی بر ماندن در خانه لبیک گفتند.
زینب یکی از شهروندان هراتی است که به دلیل شیوع ویروس از خانه بیرون نمی‌شود، او ام‌سال به دلیل این‌که نمی‌تواند به دیدو بازدید اقوام خود برود لباس نو نیز درست نکرده است.
او می‌گوید: “ام‌سال پول لباس و شیرینی عیی خود را به یک زن بیوه دادم.”
زینب امیدوار است تا بتواند پس از کرونا عید را مثل سال‌های قبل تجلیل کند، حنا بگذارد، لباس نو بپوشد و به دیدن دوستان و خویشاوندان خود برود.
فاطمه از دیگر شهروندانی است که به دلیل ترس از ابتلا به ویروس کرونا، روزهای پس از سه روز عید را که به عید زنان معروف است را در خانه می‌ماند.
در میان زنان هراتی رسمی‌ست که از روز چهارم عید به دیدن اقوام و دوستان خود آغاز می‌کنند و این روزها تا فرارسیدن عید قربان، به عید زنان معروف است، اما اکنون بسیاری از زنان از دیدن دوستان و خویشاوندان خود انصراف داده اند.
این در حالیست که مسوولان صحی نیز از این اقدام مردم استقبال می‌کنند.
محمد رفیق شیرزی، سخن‌گوی اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات، انصراف مردم از دید و بازدیدهای عیدی را برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا به فال نیک می‌گیرد.
آقای شیرزی می‌گوید، رعایت فاصله‌ی اجتماعی و عدم حضور مردم در فضای مزدحم برای پیش‌گیری از ابتلای مردم به ویروس کرونا موثر است.

این در حالیست که براساس تازه‌ترین آمار‌ها شمار مبتلایان به کوید -۱۹ در هرات، به ۱۹۶۶ مورد رسیده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail