شماری از زنان هراتی، علی‌رغم سال‌های دیگر که از پانزدهم رمضان به پاک‌کاری و آمادگی‌های عید آغاز می‌کردند، ام‌سال از تجلیل عید منصرف شده اند، انتشار و همه‌گیری کرونا، بسیاری مردم را از تجلیل عید و دیدوبازدید اقوام و خویشاوندان باز داشته است.

منع دید و بازدید در روزهای عید و عید تبریک دادن از طریق تماس تلفنی و پیامک یکی از پیشنهادهای کاربران شبکه‌های اجتماعی است.

این در حالیست که مسوولان صحی، عالمان دینی و مسوولان در اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ نیز به رعایت توصیه‌های بهداشتی و انصراف از دید و بازدید در روزهای تاکید دارند.

حکیم تمنا رئیس اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات می‌گوید، اگر کرونا در عید پیش‌رو جدی گرفته نشود، امکان شیوع بیشتر این ویروس وجود داشته و صحت عمومی را با خطر مواجه خواهد ساخت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از چندی به این سو، با نشر پست‌هایی می‌گویند که عید را چون سال‌های گذشته تجلیل نخواهند کرد.

سودابه احراری یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در صفحه‌ی فیس‌بوک خود عید را از راه دور برای دوستان و خویشاوندان خود تبریک گفته و به دلیل شیوع ویروس کرونا و احتمال انتشار بیشتر آن در شب و روزهای عید، از پذیرش مهمانان درخانه عذر خواسته است.

این کاربر اجتماعی در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشته است که پس از از بین رفتن ویروس کرونا از مهمان خود پذیرایی گرم خواهد کرد.

برخی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با تبریک گفتن عید سعی کرده اند تا دوستان و آشنایان خود را از دید و بازدید منع کنند.

زینب از دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی در صفحه‌ی فیس بوک خود نوشته است که ام‌سال به جای خریداری میوه‌ی خشک جهت تجلیل از عید، پول آن را به نیازمندان کمک کرده است.

او از مردم خواسته است تا به دیدار کسی نروند و عید را از راه دور به همدیگر تبریک بگویند.

این در حالیست که شمار اندکی از زنان می‌گویند، عید را با رعایت توصیه‌های بهداشتی تجلیل می‌کنند.

این همه در حالیست که ویروس کرونا در هرات تا کنون ۱۴۶۱  تن را مبتلا کرده که از این میان جان ۲۶ تن را گرفته است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail