طبق آموزه‌های اسلامی، عید از جشن‌های بزرگ مسلمانان در سراسر جهان محسوب می‌شود که به مناسبت این جشن، مردم به احیای صله رحم پرداخته و از اقوام و دوستان دید‌و بازدید می‌کنند؛ با درنظرداشت این‌که شیوع ویروس کرونا در افغانستان سیر صعودی دارد، مسئولان صحی از گسترش این ویروس در هنگام عید نگران‌اند.

مسئولان ریاست اداره‌ی صحت عامه هرات، از مردم می‌خواهند که به‌خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به توصیه‌های پزشکان و مسئولان صحی توجه کنند.

حکیم تمنا رئیس اداره‌ی صحت می‌گوید، اگر کرونا در عید پیش رو جدی گرفته نشود، امکان شیوع بیشتر این ویروس وجود داشته و صحت عمومی را با خطر مواجه خواهد ساخت.

رئیس اداره‌ی صحت در ادامه می‌افزاید، مردم باید کرونا را جدی بگیرند و سبب شیوع آن نشوند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان، از مرز هفت‌هزار نفر گذشته است.

در همین حال آگاهان امور دین می‌گویند، حفظ سلامت فرض است و مردم باید برای این‌که سالم بمانند عید را مطابق به توصیه‌های پزشکان تجلیل کنند.

عبدالغنی جمشیدی، معاون اداره‌ی حج و اوقاف هرات می‌گوید، از آنجای‌که حفظ جان در برابر بیماری‌ها فرض است نیاز است تا در این عید مردم به جای دیدو بازدید، از راه دور عید را به یک‌دیگر تبریک بگویند و از هزینه‌های هنگفت برای تزیین سفره‌ی عید نیز جلوگیری کنند و در عوض برای نیازمندان کمک کنند.

 در همین حال مسئولان اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گویند، عید پیش‌رو به‌خاطر مبارزه با شیوع ویروس کرونا، باید به فرهنگ سال‌های قبل تجلیل از عید، نه گفته شود.

آریا رئوفیان، رئیس اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید، که مردم عید پیش‌رو را باید به‌خاطر مقابله با شیوع ویروس کرونا در خانه تجلیل کنند.

رئیس اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ از مردم می خواهد که در عید پیش‌رو، عنعنات و رسوم عیدی را به‌خاطر جلوگیری از انتقال ویروس کرونا نادیده بگیرند.

این درحالی است که این روز‌ها هرات شاهد افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا بوده چنان که بیش از ۵۰ درصد آزمایش‌ها، مثبت بوده و آمار مبتلایان به بیش از یک هزار مورد رسیده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail