هم‌زمان با شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا در هرات، پخش شایعات نیز در رابطه با نحوه‌ی سرایت، حقیقت وجود این ویروس و برخی دیگر موارد، اوج گرفته است، این در حالیست که متخصصان پخش شایعات را در میان مردم، سبب ایجاد مشکل در مهار این بیماری عنوان می‌کنند.
متخصصان اما نشر چنین شایعاتی را برای تلاش‌ها جهت مهار این بیماری مخرب می‌دانند.
عبدالواحد واحدی ترینر متخصص سرویس انتانی شفاخانه‌ی حوزوی هرات می‌گوید، کوید۱۹ بیماری است که تا کنون بیش از دوصد کشور را مصاب ساخته و کذب خواندن این بیماری منطقی ندارد.
او می‌افزاید، “خانواده‌ی این ویروس از ۲۰ سال پیش شیوع داشته است که تغییراتی در آن ایجاد شده و حالا شکل شدیدی به خود اختیار کرده است”.
او تاکید می‌کند که مردم باید قرنطین را جدی بگیرند چون این، تنها راه جلوگیری از انتشار بیشتر این ویروس است.
او هم‌چنان از مردم می‌خواهد تا بهداشت را رعایت کنند.
وی می‌افزاید، انتشار این شایعات و باور کردن مردم به آن، پیامدهای ناگواری برای مردم خواهد داشت.


شماری از شهروندان هرات، در فضای مجازی و حقیقی، این بیماری را کذب می‌دانند.
شایعاتی از جمله، دروغ بودن این بیماری و تشویق مردم برای ادامه‌ی زندگی عادی و در نظر نگرفتن قیود روزگردی، واکنش‌های متخصصان صحی را برانگیخته است.
در صفحات مجازی اما برخی از کاربران شایعه کرده اند که کیت‌های تشخیصیه‌ی موجود در هرات به کشورهای دیگر فروخته شده است.
مسئله‌ی دیگری که در فضای مجازی و حقیقی به صورت گسترده پخش شده این است که برخی افراد برای مردم می‌گویند این بیماری مختص کفار است و جامعه‌ی اسلامی را مبتلا نمی‌سازد و آمار نشر شده، دلایل سیاسی دارد.
مسوولان در اداره‌ی صحت عامه اما از تلاش‌ها برای دست‌گیری این افراد سخن می‌گویند.
محمدرفیق شیرزی، سخن‌گوی اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات می‌گوید، اداره‌ی صحت عامه قرار است با همکاری امنیت ملی اشخاصی را برای تخریب روند مهارسازی این ویروس اقدام کرده اند، فرخورد صورت گیرد.
وی می‌افزاید: “پیش از این نیز شماری از این افراد را که به این بیماری باور نداشتند، به صحت عامه خواسته اند و قرار بود به دادستانی معرفی شوند، اما فیصله این شد تا برای شان در مورد این ویروس آگاهی‌دهی شود.” به گفته‌ی آقای شیرزی، شماری از این افراد از همکاران صحی اداره‌ی صحت عامه بوده اند.
ابن در حالیست که براساس تازه‌ترین آمار شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هرات به ۳۲٨ مورد رسیده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail