یک مقام محلی ولایت بلخ تایید می‌کند که گروه طالبان چهار ناظر «اسرار تاشقرغانی» نامزد مجلس نماینده‌گان، را در بلخ کشته است.

منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ، گفت که این ناظران روز گذشته هنگامی که به قصد نظارت از روند رای‌دهی در حرکت بودند، در مسیر راه از سوی گروه طالبان در منطقه «شهرک ترکمن‌ها» از مربوطات ولسوالی نهر شاهی این ولایت کشته شدند.

سخنگوی والی بلخ علاوه نمود که طالبان موتر حامل این ناظران را به آتش‌کشیده و راننده آن را پس از لت و کوب دوباره رها کردند.

طالبان تا کنون این موضوع را رد و یا تایید نکرده است. این گروه اما پیش از این، هشدار داده بود که روند انتخابات را مختل خواهند کرد. در اولین روز برگزاری انتخابات نیز رویدادهای امنیتی زیادی در سراسر کشور به وقوع پیوست که ده‌ها کشته و زخمی را به جا گذاشت.

ویس‌احمدبرمک، وزیر امور داخله می‌گوید، در روز برگزاری انتخابات در سراسر کشور، ۱۹۲ رویداد امنیتی به وقوع پیوسته است که در نتیجه این رویدادها، ۱۷ فرد ملکی کشته و ۸۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

از سویی هم آقای برمک تایید کرد که در نتیجه این خشونت‌ها، ۱۰ سرباز پولیس و یک سرباز اردوی ملی کشته و ۱۹ تن دیگر آن‌ها زخمی شده‌اند. او گفت که وزارت امور داخله، اطلاعات در مورد ۱۸۰۰ تهدید کوچک و بزرگ را دریافته کرده بود اما به گفته وی، نیروهای امنیتی توانستند ۱۷۲۵ تهدید آن را مهار کنند.

این درحالی‌است که وزارت امورداخله و دفاع اعلام کرده است که ۷۰ هزار نیروی امنیتی برای تامین امنیت انتخابات موظف شدند.

با این حال، از خشونت‌های امروز تا کنون گزارش‌ دقیقی در دست نیست و انتظار برده می‌شود که در پایان روز، مسوولان امنیتی، نتایج بررسی‌های شان را همگانی سازند.

منبع: هشت صبح
دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail