دومین روز انتخابات پارلمانی افغانستان در حدود ۱۴ ولایت و ۴۰۰ مرکز رای گیری آغاز شد. این مراکز دیروز به دلیل مشکلات فنی و امنیتی باز نشده بودند.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات حوالی ساعت ۱۱:۳۰ شب گذشته به وقت محلی در یک نشست خبری در کابل، روند برگزاری انتخابات را بهتر از انتخابات قبلی افغانستان دانست. او وعده داد که مراکز باز نشده امروز بر روی رای دهندگان باز خواهند شد.

رای گیری از صبح دیروز آغاز ولی شماری ازمراکز رای گیری با تاخیر چندین ساعته باز و تا ساعت ۸ شب ادامه داشت.

براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در انتخابات دیروز بیشتر از سه میلیون نفر شرکت کرده بودند.

آقای صیاد گفت که کمیسیون تاکنون نتوانسته اطلاعات مشارکت رای دهندگان را از سراسر افغانستان به دلیل مشکلات ارتباطی دریافت کند.

در برخی ولایت‌های افغانستان به دلیل تهدید نیروهای شورشی شبکه‌های مخابراتی شبانه قطع می‌شود.

برای شرکت در انتخابات پارلمانی حدود ۸.۸ میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند که آقای صیاد معتقد است بیشتر افراد واجد شرایط، دیروز رای داده‌اند.

انتخابات روز گذشته با مشکلات نیز همراه بود. کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از مدیریت ضعیف در روند برگزاری انتخابات و بی‌نظمی در استفاده از دستگاه بیومتریک انتقاد و گفته که این مشکلات باعث شده تا شماری از مردم از رای دادن محروم شوند.

علی رضا روحانی، سخنگو و عضو این کمیسیون گفته که این روند می‌تواند به شفافیت انتخابات صدمه بزند.

در انتخابات دیروز براساس اعلام وزارت داخله/ کشور افغانستان نزدیک به ۲۰۰ حادثه امنیتی بوقوع پیوست که در نتیجه ۳۶ تن کشته و حدود ۱۲۰ تن دیگر زخمی شدند. ۲۷ غیر نظامی و ۹ سرباز ارتش و پلیس جزء کشته شدگان هستند.

منبع: بی بی سی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail