در پی انتقادهای گسترده در رابطه با دیر بازشدن و یا باز نشدن برخی از مراکز رای‌دهی انتخابات پارلمانی در افغانستان، مسوولان کمیسیون انتخابات این کشور گفته‌اند که روند رای‌دهی در شماری از مراکز فردا برگزار خواهد شد.

انتخابات پارلمانی در افغانستان امروز ساعت ۷ صبح آغاز شد اما دیر بازشدن یا بسته بودن شماری از مراکز رای‌دهی در کابل و سایر ولایات، انتقادهای گسترده مردم و مقامات این کشور را در پی داشت. تا حوالی ظهر امروز هم شماری از مراکز از جمله ۳۱ مرکز رای دهی در شهر کابل با تاخیری چند ساعته آغاز به کار کردند. گزارش‌هایی هم وجود دارد که برخی مراکز هنوز هم بسته هستند.

مسوولان کمیسیون انتخابات تاخیر در کار شماری از محل‌های رای‌دهی را پذیرفته‌اند و دلیل آن را وجود برخی مشکلات از جمله دیر حاضرشدن کارمندان و دیر رسیدن مواد انتخاباتی دانسته است.

در واکنش به این انتقادها، عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات این کشور گفت “در محلاتی که کارمندان ناوقت حاضر شده‌اند و یا مواد ناوقت رسیده است، روند رای‌دهی تا ساعت ۸ شب تمدید می‌شود و اگر تا ساعت ۱ بعد از ظهر هم این محل‌ها باز نشدند، انتخابات در این محل‌ها فردا برگزار خواهد شد.”

در همین حال دیر باز شدن مراکز رای‌دهی و تجمع مردم در پشت درهای بسته این مراکز، نگرانی‌های امنیتی را نیز برانگیخته است.

با اینکه کمیسیون انتخابات پیش از این از آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات خبر داده بود اما دیر بازشدن و بسته بودن مراکز رای‌دهی، دیر رسیدن کارمندان، نرسیدن مواد حساس انتخاباتی و خراب‌بودن ماشین‌های بایومتریک انتقادها و نگرانی‌های گسترده را برانگیخته است.

منبع: خامه پرس

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail