” نشست رو در روی بانوان با بانوان” عنوان مناظرۀ انتخاباتی نامزدان زن در انتخابات پارلمانی است که به هدف حمایت زنان از زنان از سوی جوانان فعال مدنی، امروز (۲۵میزان) در ولایت هرات برگزار شد.

در این برنامه که شماری از نامزدان زن انتخابات پارلمانی و تعدادی از فعالان مدنی، نخبگان و دانشجویان حضور داشتند؛ روی موضوعاتی چون حمایت زنان از زنان در انتخابات و استقلالیت رای زنان بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.

مسوولان برگزار کننده، انتخابات را پروسه‌ی ملی می‌خوانند و می‌گویند: این برنامه به هدف معرفی بیشتر زنان نامزد و آشنایی زنان با زنان نامزد برگزار شده است.

شکریه قاضی زاده، برگزار کننده در رابطه می‌گوید: “زنان به عنوان هسته‌ی جامعه و خانواده با آشنایی با نامزدان انتخابات می‌توانند؛ آگاهانه تصمیم بگیرند و رای دهند “.

در همین حال برخی از فعالان مدنی، نقش مناظرات انتخاباتی را در تصمیم‌گیری‌ رای دهندگان ارزنده و تاثیرگذار می‌دانند.

الناز عظیمی، فعال مدنی می‌گوید: مناظرات انتخاباتی این فرصت را برای مردم ایجاد می‌کند تا در مورد کارکر‌د‌ها و برنامه‌های نامزدان انتخابات اطلاعات بیشتری را بدست آورند.

او می‌گوید: “ما به عنوان رای دهنده، باید شایسته سالاری را اولیت دهیم و با مطالعه  وکسب معلومات در مورد نامزد مورد نظر می‌توانیم در تصمیم‌گیری آگاهانه گام برداریم”.

در کنار این شمار دیگری از زنان فعال مدنی، به این باور اند؛ زنان با انتخاب دقیق در انتخابات پیش‌رو می‌توانند تغییری را در وضعیت زنان ایجاد کنند.

معصومه کیهانی، فعال مدنی می‌گوید: زنان با اشتراک در این چنین برنامه‌ها می‌توانند با کارکرد‌ها و برنامه‌های نامزدان آشنا شوند و این معلومات را به دیگر زنان هم انتقال دهند تا باشد زنان با انتخاب دقیق شاهد تغییرات مثبتی در وضعیت شان باشند.

این در حالی است که قرار است تا سه روز دیگر انتخابات پارلمانی، سال ۱۳۹۷ در افغانستان برگزار شود.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail