شرمیلا لودین، زنی که با ایجاد فروشگاه‌‌ای ویژۀ برای زنان تحت نام “دک و دیم ” در ولایت هرات، در مدت کم توانسته است، به اهدافی که برای خودش و تجارت‌اش تعین کرده است برسد؛ او معتقد است که با سرمایه اندک هم میت‌توان ایده خلق کرد و کاری متفاوت انجام داد.

برای معرفی بیشتر و آگاهی در مورد فعالیت‌های خانم لودین خبرگزاری بانوان افغانستان گفت‌وگویی را با وی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: ” دک و دیم”  نام متفاوتیست ابتداء می‌خواهم در مورد انتخاب این نام صحبت کنید؟

پاسخ:  دک و دیم، یعنی زیبایی یعنی فضایی به تمام معنی زیبا، قبل از ایجاد فروشگاه خواستم همه چیز در این فروشگاه متفاوت باشد به همین منظور، نام‌اش را نیز خواستم از سایر فروشگاه‌ها متفاوت انتخاب کنم.

پرسش: فروشگاۀ دک و دیم چه مدت می­شود به فعالیت آغاز کرده و هدف شما از ایجاد این فروشگاه چه بود؟

پاسخ: فروشگاۀ دک و دیم، در حدود چهار تا پنج ماه می­شود که به فعالیت آغاز کرده است و هدف کلی ما ارائه خدمات برای خانم‌ها و ایجاد انگیزه برای خانم‌ها که در کنار آقایان کار کنند و به عنوان جنس دوم شناخته نشوند و همچنان برای اثبات این که  وظیفه خانم‌ها تنها  انجام کارهایی خانه نیست؛ بلکه زنان هم می­توانند از پس کارهایی بیرون خانه برآیند. در کنار این ایجاد زمینه‌ای کاری برای قشری که جامعه کمترزمینه کاری را برایش فراهم کرده است.

پرسش: ایده ایجاد فروشگاه آن هم برای زنان از کجا و چگونه  به ذهن تان آمد و باچه مقدار سرمایه‌ای آغاز کردید؟

پاسخ: در ابتدا کارم را  با سرمایه اندک آغاز کردم و به مرور زمان، کارم رونق یافت و خلق این ایده زمانی بود که من برای  خرید به بازار می­رفتم و می­دیدم که خانم‌ها آزار و اذیت می­شوند و معمولا برخی از فروشندگان مرد هم از این مسئله سو استفاده می­کردند و زمانی‌که خانم‌ها  می‌خواستند لباس‌های شخصی بگیرند مورد تسمخر و یا آزار و اذیت‌های کلامی از سوی این فروشندگان قرار می‌گرفتند و این موضوعات من را به فکر وا داشت؛ تا برای زنان کاری انجام دهم و یک فضای آرام وراحتی برای زنان ایجاد کنم تا که خانم‌ها با خیال راحت به خریداری بیایند.

پرسش: چه ویژه‌گی دک و دیم را با سایر فروشگاه‌های ویژۀ زنان متفاوت ساخته است؟

پاسخ: قیمت‌های اجناس در دک و دیم مقطوع است ما در فروشگاۀ دک و دیم از ۱۰۰افغانی جنس داریم تا ۳۵۰ افغانی است یعنی بالاترین قیمت جنس در فروشگاه دک و دیم ۳۵۰ افغانی است که این ویژگی تفاوت فروشگاۀ دک و دیم  را با سایر فروشگاه‌ها نشان می‌دهد.

پرسش: چرا خواستید  فروشگاه تان متفاوت باشد؟

پاسخ: از ابتدا که این فروشگاه را خواستم ایجاد کنم به متفاوت بودنش می‌اندیشیدم روی این منظور خواستم  که دک و دیم از هرلحاظ متفاوت تر از دیگر فروشگاه‌ها باشد نه تنها ازاین لحاظ که مختص برای به زنان است بلکه از لحاظ قیمت‌ها هم خواستم همه جوانب را در نظر گرفته و متفاوت باشد چرا که  بیشترخانم‌ها از لحاظ اقتصادی استقلالیت کامل ندارند به همین اساس قیمت ها را مقطوع گذاشتم و اینگونه محدودیت‌های اقتصادی خانم‌ها را در نظر گرفتیم.

پرسش: استقبال مردم از فروشگاه تان چگونه است؟

پاسخ: در سطح ولایت و ولسوالی‌ها خیلی مورد استقبال و تهنیت مردم قرار گرفتم خانم‌ها از ولسوالی‌ها و مناطق دور برای خرید از فروشگاه ما می­آیند  چون ازمحیط  و ارائه خدمات ما راضی هستند .

 پرسش: از برنامه‌های آینده تان بگویید؟

پاسخ: هدف کلی ما در آینده گسترش این فروشگاه است و می­خواهم در سطح هرات نماینده گی‌هایی داشته باشیم و در سراسر ولایات کشور تجارت خود را گسترش دهیم.

پرسش:  خواست شما از دولت از مردم چی می­باشد؟

پاسخ: تنها خواست من از دولت امنیت  است و از مردان  نیز می‌خواهم به چشم حقارت به فروشگاه‌های ویژۀ زنان نگاه نکنند و همچنان از دولت نیز می‌خواهم در کنار تامین امنیت؛ از کارکرد زنان حمایت و تقدیر کند.
مصاحبه کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail