روند زمان‌گیر برای دریافت نکاح‌نامه، شکایت شماری از زوج‌های متقاضی را بر انگیخته است. پرداخت صفایی خانه، تاییدی وکیل گذر، وکیل محل و امام مسجد محل؛ از مراحلی است که هر متقاضی باید طی کند.

برخی اشخاصی که برای دریافت اقدام می‌کنند، از وجود این سلسله مراتب شکایت دارند.

 احمد کریمی (نام مستعار) می‌گوید؛ برای دریافت نکاح‌نامه با مشکلات زیادی برخورده است.

وی می‌افزاید؛ این سلسله مراتب زمینه‌ی فساد را مهیا می‌کند، چون او برای مهر وکیل گذر و وکیل محل مجبور شده است، پول بپردازد.

وکیل احمد نیز می‌گوید؛ برای دریافت نکاح‌نامه با مشکلات زیادی مواجه شده است.

او افزود؛ برای سفر به خارج از کشور، مجبور بود نکاح‌نامه بگیرد اما پرداخت صفایی خانه در مقطع زمانی کم برایش مقدور نبوده است.

با این حال شماری نیز می‌گویند که وجود سلسله مراتب برای گرفتن نکاح نامه سبب شده تا آن‌ها از گرفتن نکاح نامه صرف نظر کنند.

با این حال، مسوول انجمن مستقل وکلای مدافع نیز طولانی بودن روند دریافت نکاح نامه را تایید کرده و چالش‌زا می‌داند.

احمد رفیع نادری مسوول انجمن مستقل وکلای مدافع می‌گوید؛ روند گرفتن نکاح نامه زمان‌گیر است و باید برای تشویق مردم برای گرفتن نکاح‌نامه، در این عرصه‌ سهولت‌های ایجاد شود.

وی می‌افزاید؛ این روند طولانی سبب شده تا برخی از زوج‌ها از گرفتن نکاح‌نامه پشیمان شوند و این مسئله بارها در جلسات کمیسیون منع خشونت اداره‌ی ولایت نیز مطرح گردیده است.

این در حالیست که مسوولان در محکمه می‌گویند؛ فورمی که از سوی محکمه برای متقاضیان نکاح‌نامه داده می‌شود از سوی ستره محکمه در ولایت فرستاده شده است و در ۳۴ ولایت افغانستان اجرایی است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail