“خشونت‌های پنهان” عنوان فیلم مستندی است که از سوی شبکه زنان افغان برای تساوی، امروز در ولایت هرات اکران شد.

مسوولان شبکه زنان افغان، به این باور‌اند؛ که به تصویر کشیدن درد و رنج زنان خشونت دیده می‌تواند در کاهش خشونت‌ها نقش‌ بسزایی داشته باشد.

حصینه نیکزاد، مسوول شبکه زنان افغان در حوزۀ غرب، در رابطه می‌گوید فیلم مستند، ” خشونت‌های پنهان”، ابعاد تازه‌ای را از خشونت در برابر زنان به تصویر کشیده است از جمله موضوعاتی که جامعه و مسوولان به آن کمتر توجه دارند.

وی در ادامه می‌افزاید: “این فیلم، به منظور دادخواهی برای زنانی که قربانی خشونت‌های پنهان هستند ساخته شده؛ تا برای آنان کمک شود. و امیدواریم این فیلم با تاثیرگذاری که دارد بتواند سبب کاهش خشونت‌ها در برابر زنان شود “.

در همین حال سلیم مقیمی، کارگردان و تهیه کننده این فیلم، هدف از ساخت آن را بازتاب  درد پنهان زنان قربانی خشونت و تغییر ذهنیت‌های زن سیتزانه مردان، در افغانستان عنوان می‌کند.

وی می‌گوید: ” در این مستند خشونت در برابر زنان به وضوح نمایش داده شده که امیدوارم پس از نمایش بتواند تاثیرگذار باشد و گراف خشونت‌ها در برابر زنان را پایین آورد “.

با این حال شماری از فعالان حقوق زن از ساخت اینگونه مستند‌ها در خصوص زنان استقبال نموده وخشونت‌های پنهان را تهدید کننده برای زندگی زنان می‌خوانند.

ماریا بشیرفعال حقوق زن، می‌گوید: “ساخت اینگونه فیلم‌ها می‌تواند مسوولان را متوجه سازد در جامعه که ما زندگی می‌کنیم چه جنایت‌های علیه زنان صورت می‌گیرد و تهیه کردن اینگونه فیلم‌ها راه مناسبی برای فریاد زدن درد زنان قربانی خشونت است “.

از سوی هم برخی از اشتراک کننده‌گان این برنامه، ساخت اینگونه مستند‌ها را برای بازتاب خشونت‌ها در برابر زنان گامی  تاثیرگذار و مهم عنوان می‌کنند.

نذیراحمد سدید، می‌گوید: “امروزه ما شاهد هستیم که بیشتر خشونت‌ها و ناهنجاری‌ها در برابر زنان، از دید مردم و مسوولان پنهان مانده؛ مطمئنا وجود و ساخت اینگونه مستند‌ها می‌تواند تلنگری باشد برای جامعه و مسوولان که به تغییر وضعیت زنان خشونت دیده بیشتر توجه کنند “.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail