تهدیدهای امنیتی برای زنانی که در ولایت پروان فعالیت‌های مدنی و حقوقی دارند، نگرانی شماری را برانگیخته است. برخی از فعالان مدنی در پروان با ابراز این مطلب، می‌افزایند؛ فضای کار برای زنان در این ولایت مناسب نیست و زنانی که سعی می‌کنند در فعالیت‌های مدنی، سیاسی و اجتماعی مشارکت داشته باشند، مورد تهدید و یا خشونت قرار می‌گیرند.

در حالی‌که که رییس امور زنان این ولایت از افزایش ۳۰ درصدی خشونت در برابر زنان خبر می‌دهد، شماری از فعالان مدنی می‌گویند؛ این خشونت‌ها بیشتر در برابر زنانی اعمال می‌شود که در جامعه فعال اند.

خاتول فقیرزاده یک تن از این زنان، فضای کار در این ولایت را برای زنان نگران کننده عنوان کرده می‌افزاید؛ در بیشتر موارد زنانی که فعالیت‌های مدنی و یا حقوقی دارند، مورد خشونت واقع می‌شوند.

وی می‌افزاید؛ زنانی که در این ولایت به فعالیت‌های مدنی یا حقوقی مشغول اند، از سوی برخی افراد تهدید و یا مورد خشونت قرار می‌گیرند.

«خانم‌هایی که فعال اند و از حقوق زنان دفاع می‌کنند در حال فرار اند ».

در همین حال او به قضیه‌ی رییس خانه‌ی امن این ولایت اشاره می‌کند که از سمت‌اش استعفا داده و به خارج از کشور پناهنده شده است.

وی افزود: «اگر ما در یک رسانه برویم و حقایق را بگوییم شاید تا خانه نرسیم ».

رییسه صابر، یک تن دیگر از فعالان حقوق زن، از این مسئله ابراز نگرانی می‌کند.

او می‌گوید؛ زنانی که فعالیت‌های مدنی یا حقوقی دارند، روز به روز تعداد شان کم می‌شود.

وی می‌افزاید؛ تعدادی از این زنان به دلیل وجود تهدیدها فعالیت‌های خود را کاهش داده اند.

با این حال شکریه زمانی یک تن دیگر از زنان فعال در این ولایت، می‌گوید؛ فضای کار برای زنان در این ولایت وجود ندارد.

وی عدم حضور کافی زنان را در اجتماع، ناشی از نبود زمینه‌ی کار می‌داند.

با این حال اما مسوولان امنیتی در این ولایت، تهدیدهای امنیتی در برابر این زنان را رد می‌کنند.

محمد محفوظ ولی‌زاده فرمانده پولیس ولایت پروان می‌گوید؛ قضایای خشونتی که در این ولایت به ثبت رسیده ناشی از خشونت‌های خانوادگی است.

وی می‌افزاید؛ در برابر زنانی که فعالیت‌های مدنی و حقوقی دارند هیچ‌گونه تهدیدی وجود ندارد و تا کنون در این زمینه شکایتی به اداره آنان نرسیده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail