هانیه حسینی، بانوی که هشت سال از زندگی‌اش را وقف کار و پیکار برای جوانان و زنان ولایت هرات نموده است. برای آگاهی بیشتر ازفعالیت‌ها و کارکرد‌های‌ وی خبرگزاری بانوان افغانستان گفت‌وگوی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: در مورد خودتان و تحصیلات تان به مخاطبان خبرگزاری معلومات دهید؟

پاسخ: هانیه حسینی هستم معاون انجمن اجنماعی جوانان اصلاح گر وعضو تیم دادخواهی شبکه زنان افغان در پروسه صلح.۲۷ سال سن دارم، دانش‌آموخته‌ی رشته ریاضی از دانشگاۀ هرات و در حال حاضر دانشجو علوم سیاسی در یکی از دانشگاه‌های خصوصی هستم.

پرسش: در مورد فعالیت‌های تان بگویید؟

پاسخ: آغاز کار من در برنامه‌های اجتماعی و فعالیت برای جوانان از شورای متخصصان بود که تقریبا هشت سال پیش به عنوان معاون انجمن شورای متخصصان بودم و در حدود ۳ سال درآن­جا فعالیت داشتم و با نهاد‌های مختلف بین المللی در گروه‌های داد­خواهی سهم فعال داشتم.

پرسش: در مورد فعالیت‌های تان برای جوانان اشاره کردید؛ در این مورد بیشتر توضیح دهید؟

پاسخ: از همان ابتدا که انجمن جوانان شورای متخصصان تاسیس شد؛ د­ر قسمت ظرفیت سازی جوانان کار کردم، چون ظرفیت سازی باعث می‌شود که جامعه رو به پیشرفت و ترقی برود. باید یاد‌آور شوم که من در این راه تنها نبودم، بلکه گروهی بودیم که در خود انجمن متخصصان کار می‌کردیم و برای این که فعالیت‌های خود را بهتر بسازیم و بتوانیم خدمات زیادتری را انجام دهیم و به طور کامل استقلالیت داشته باشیم برای جوانان شبکه جوانان اصلاح گر را تاسیس کردیم و فعلاً هم تحت نام انجمن اجتماعی جوانان اصلاح گر است که در آن فعالیت داریم. در کنار سایر  فعالیت‌های که داریم؛ ما پل ارتباطی هستیم میان نهاد‌های تعلیمی خصوصی و جوانان و سعی داریم تا زمینه را برای تحصیل جوانان مهیا سازیم.

پرسش: چرا خواستید برای جوانان کار کنید؟

پاسخ: کشور ما یک کشور جنگ زده است کشوری است که همیشه خود محوری در سطوح بالا بوده و همیشه جوان به عنوان شخصی بی تجربه شناخته شده و کارکردهایش قابل ارزش نبوده چرا که از گذشته تاکنون برچسب جاهلیت را به جوان می‌زنند درحالی که جوانان  ستون فقرات جامعه وتاثیرگذار‌ترین قشر هستند و این جوانان هستند که می‌توانند این کشور خسته و شکسته را سرپا ایستاد کنند و برای تمام این تغییرات، جوانان نیاز به حمایت و همکاری دارند؛ به همین منظور من نیز به عنوان یک جوان خواستم در کنار جوانان باشم و در حد توان برای آنان کار کنم و حمایت شان کنم.

پرسش: از دید شما چه چیز می‌تواند سبب تغییر در زندگی یک جوان شود؟

 پاسخ: برای همه ما جوانان لازم است که به تغییر مثبت فکر کنند؛ چون تا زمانیکه ما تا نتوانیم ذهنیت روشنی را برای خودمان ایجاد کنیم هیچ وقت شاهد تغییر نخواهیم بود. از دید من هر چیز از فکر و اندیشه آغاز می‌­شود؛ یعنی خود جوان می‌­تواند آغاز گر و عمل گر برای ایجاد یک زندگی ایده‌آل باشد. درکل برای یک جوان لازم است که به سطح ولایت فکرنکند به سطح غرب فکرنکند بلکه به سطح ملی فکرکند، تا بتوانیم با این طرز فکر شاهد پیشرفت وطن عزیز خود باشیم.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail