شماری از زنان، از ایجادعکاسی‌های ویژۀ زنان در ولایت هرات، استقبال نموده و آن را سهولتی برای  خود شان می‌دانند.

برخی از زنان، که بنابر دلایلی از سوی خانواده‌های شان برای رفتن به عکسی‌های مردانه محدویت دارند می‌گویند؛ حالا دیگر می‌توانند با خیال راحت، هنگام ضرورت به عکاسی‌های وِیژۀ زنان مراجعه کنند.

شفیقه غفوری، می‌گوید؛ شوهر‌اش دوست ندارد که یک عکاس مرد عکس خانم‌اش را بگیرد؛ به همین دلیل هر زمان که به عکس ضرورت داشته باشد؛ شوهر‌اش او را به یکی از عکاسی‌های زنانه می‌برد.

او در ادامه می‌گوید: “خود مه هم زیاد راحت نیستم که یک مرد عکس مه بگیره. خیلی خوبه که حالی عکاسی‌‌های زنانه است و می‌توانم با اعتماد بیشترعکس بگیرم “.

این در حالی است که برخی دیگر از زنان، به این باور‌اند؛ ایجاد عکاسی‌های ویژۀ زنان سبب شده که آنان دیگر پس از گرفتن عکس نگران نباشند.

لطیفه اسلمی، دانش‌آموز، می‌گوید؛ در شرایط فعلی اعتماد کردن مشکل است و او به عنوان یک دختر به هم‌جنسان‌اش بیشتر اعتماد دارد.

وی اضافه می‌کند: “آدم نمیتونه به هر دوکاندار و عکاسی اعتماد کنه چون امکان سو استفاده زیاده به همی خاطر مه عکاسی‌های زنانه برای عکس گرفتن ترجیح می‌دم تا که بعد از عکس گرفتن نگران نباشم “.

این در حالی است که برخی از مردان نیز وجود عکاسی‌های ویژۀ زنان را مهم عنوان می‌کنند و آن را سهولتی برای زنان می‌خوانند.

میرویس عزیزی، می‌گوید؛ او خانم‌اش را برای عکس گرفتن به عکاسی‌های مردانه نمی‌برد چون این مسئله برایش خوشایند نیست.

وی در ادامه می‌افزاید: “برای خودمه شخصاً خوشایند نیست که عکس خانم مه یک مرد  بگیره؛ به همی خاطر خوشحالم که زنان در هر بخش فعالیت دارند و این یک سهولت است برای زنان است چون زنان هم از لحاظ برخورد با خانم‌ها راحت تر‌اند “.

در همین حال مسوولان شماری از عکاسی‌های ویژۀ زنان از رونق کار شان سخن می‌زنند و می‌گویند؛ کار شان مورد استقبال زنان است؛ چرا که آنان محیط را از هر لحاظ برای زنانی که در عکس گرفتن محدودیت دارند آماده کرده اند.

مهناز محمدی، مسوول یکی از عکاسی‌ها در رابطه می‌گوید: “استقبال خانم‌ها از کار ما خیلی زیاده روزانه ده تا پانزده خانم برای گرفتن عکس می‌آیند حتی خیلی از دختر خانم‌ها اینجا می‌آیند همراه با لباس‌های متنوع هر عکسی که دوست دارند می‌گیرند “.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail