“جشن‌واره‌ی انگور و عسل و نمایشگاه تولیدات زراعتی و مالداری” امروز (چهارشنبه) در اداره‌ی زراعت هرات، با حضور وزیر اداره‌ی زراعت و مالداری کشور و والی ولایت هرات برگزار شد.

در این نمایشگاه ۵۴ غرفه، حاوی محصولات زراعتی و مالداری به نمایش گذاشته شد که از این میان محصولات زنان در ۶ غرفه‌ به نمایش گذاشته شد.

مسوولان در وزارت زراعت، هدف از برگزاری این نمایشگاه را بازاریابی برای محصولات داخلی عنوان می‌کنند.

نصیر احمد درانی وزیر اداره‌ی زراعت و مالداری افغانستان، از اقدام‌های این وزارت برای رشد محصولات زراعت و مالداری اطمینان داد.

مسوولان در اداره‌ی ولایت هرات اما از افزایش صادارات انگور خبر می‌دهند.

آصف رحیمی والی ولایت هرات می‌گوید: در سال جاری ۷ و نیم هزار تُن انگور از راه زمین به پاکستان خواهد رفت و سعی می‌شود که سهولت‌ها برای رشد صادرات از طریق دهلیز هوایی نیز فراهم شود.

در این میان اما مسوولان در اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب، از سهم کم‌رنگ زنان در این نمایشگاه انتقاد می‌کنند.

مریم جامی‌الاحمدی رییس اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب، یکی از دلایل حضور کمرنگ زنان را در این نمایشگاه، نبود امکانات کافی برای بسته بندی معیاری محصولات زنان می‌داند.

خانم جامی می‌گوید:«خوب بود که تعداد بیشتری از زنان، این جا می‌بودند، تا وزیر صاحب مشکلات آن‌ها را جویا می‌شد و در قسمت خرید ماشین آلات مدرن برای بسته بندی محصولات زراعتی و مالداری زنان، توجه می‌کرد ».

وی تعداد غرفه‌های مربوط به زنان را سه غرفه می‌گوید.

او می‌افزاید:«این غرفه‌ها نیز از سوی برخی از دفاتر کمک کننده است که مستفید شونده‌های خود را از داخل قریه‌ها آورده اند تا محصولات شان را به نمایش بگذارند و این کارکرد شان قابل قدر است ».

خانم جامی افزود؛ ریاست زراعت به زنان غرفه‌ی جداگانه نداده است.

با این حال عبدالصبور رحمانی رییس اداره‌ی زراعت هرات، این ادعا را بی‌اساس خوانده و می‌گوید؛ اداره‌ی زراعت از میان ۵۴ غرفه، شش غرفه را برای زنان تخصیص داده است که ده زن محصولات خود را که بیشتر شامل عسل و زعفران می‌شود، در آن به نمایش گذاشته اند.

او دلیل سهم کم زنان را تکمیل نکردن معیار ارزش صادرات و محصولات تولیدی این زنان می‌داند.

وی اضافه می‌کند: «هدف از این برنامه بازاریابی برای محصولات زراعتی بود و در این قسمت ما باید محصولاتی را به نمایش بگذاریم که ارزش صادرات و مارکت را داشته باشد تا جلب توجه تجار ملی و بین‌المللی قرار گیرد ».

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail