برخی از زنان در ولایت هرات از ایجاد تولید‌های خیاطی زنانه استقبال کرده می‌گویند، این تولیدی‌ها به آنان کمک کرده تا در انتخاب مدل و دوخت لباس دست باز داشته باشند و تنها به مدل‌های کلیشه‌ای حاضری اکتفا نکنند.

این زنان می‌گویند از لحاظ قیمت نیز لباس‌های که در تولیدی‌های زنانه دوخته می‌شود برای شان ارزان تر تمام می‌شود تا لباس‌های حاضری در بازار.

عارفه که از چندی به این سو بیشتر از تولیدی‌های زنانه برای انتخاب مدل و دوخت‌ لباس‌هایش استفاده می‌کند، می‌گوید، ایجاد تولیدی‌های زنانه سهولت‌های را برایش ایجاد کرده است.

در کنار عارفه زنان زیادی هستند که از کار این تولیدی‌ها استقبال می‌کنند، مونسه یکی دیگر از این زنان است او که برای دوخت لباس‌هایش به یکی از این تولیدی‌ها آمده است می‎گوید:

“تولیدی‌های خیاطی زنانه بری مه و شاید به دیگر زنان خیلی سهولت ایجاد کرده حتی بعضی وقت که بازار رفته نمی‌توانم فقط میروم و مدل لباس را پسند می‌کنم خود شان تکه را هم می‌گیرند و به قیمت ارزان برای ما می‌دوزند “.

 در همین حال برخی از مسوولان این تولیدی‌های خیاطی وجود این کارگاه‌ها را، در کنار ایجاد سهولت برای مشتریان، راهی برای کسب استقلالیت مالی زنان کارمند در این تولیدی‌های عنوان می‌کنند.

رومینا عثمانی مسوول مرکز خدماتی- اقتصادی بانوان، می‌گوید در تولیدی خیاطی مرکز بانوان سه استاد و پنج دستیار کار می‌کنند.

خانم عثمانی می‌افزاید در این تولیدی در کنار سفارشات فردی، با برخی از مکاتب خصوصی و کودکستان‌ها برای دوخت یونیفورم‌های شان قرار داد دارند و هر دور ۱۰۰ تا ۳۰۰ جوره لباس سفارش می‌گیرند.

کارمندان این تولیدی‌های نیز از استقبال مردم از کارشان خرسند بوده و می‌گویند در کنار این که سهولتی برای زنان ایجاد شده راهی برای استقلال مالی نیز برای آنان به وجود آمده است.

ماریا محمودی یکی از استادان تولیدی خیاطی در مرکز خدماتی و اقتصادی بانوان می‌گوید، مدت شش سال است که در این مرکز به عنوان استاد کار کرده و در این مدت توانسته در قسمت مالی به خانواده‌اش را کمک کند.

گزارشگر: سودابه احراری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail