دو روز از دوازدهم اگست روز بین المللی جوان می‌گذرد،  اما شماری از جوانان، در هرات بزرگترین دغدغه و چالش شان را بیکاری عنوان می‌کنند آنان به این باور‌اند که دولت به جوانان توجه آنچنانی ندارد.

برخی از جوانان می‌گویند؛ معضل بیکاری در افغانستان، قشر جوان را بیشتر از همه آسیب‌پذیر ساخته و دولت در ریشه‌کن ساختن این معضل  تلاشی نمی‌کند و هر روز به شمار جوانان تحصیل‌کردۀ بیکار افزوده می‌شود.

 مرضیه احمدی، در رابطه می‌گوید؛ امروزه به عنوان یک جوان بزرگترین دغدغه‌اش این است که چرا با وجودیکه تحصیل کرده، دنبال کار می‌گردد و اما کاری برایش پیدا نمی‌شود.

 او در ادامه می‌افزاید: “من به عنوان یک جوان از بیکاری رنج می‌برم دولت باید زمینه کار را برای جوانان مهیا کند؛ تا دیگر جوانان پس از ختم تحصیل از بیکار رنج نبرند “.

در کنار این شماری دیگری از جوانان، خواهان توجه جدی دولت به جوانان برای حل معضل بیکاری  هستند و می‌گویند؛ نباید فقط سال یک بار، در روز جوانان از جوانان یاد شود.

حارث یکی از دانشجویان می‌گوید؛ امروزه بزرگترین دغدغه یک جوان افغان، بیکاری است.

وی در ادامه می‌افزید: “دولت در قسمت اشتغال‌زایی برای جوانان باید بیشتر کار کند؛ چرا که امروز من دانشجو، در جریان تحصیل دغدغه بیکاری پس از ختم تحصیل را دارم “.

در کنار این  نازنین رحمانی، می‌گوید؛ بیکاری برای جوانان، مشکلات دست و پا گیری را ایجاد کرده است.

او در ادامه می‌افزاید: “ما جوانان سرمایه افغانستان هستیم و نیاز است روی رشد استعداد‌های جوانان بیشتر کار شود اما امروز به دلیل نبود کار و اقتصاد نا مناسب جوانان نمی‌توانند استعداد‌های شان را تبارز دهند “.

 در همین حال برخی از فعالان مدنی، به این باور اند که دولت هیچ برنامه‌ای هدفمندی که  بتواند برای جوانان کارآفرینی کند ندارد.

سید اشرف سادات، فعال مدنی، در رابطه می‌گوید: “در حالیکه بیشترین فیصدی جوانان باسواد را در هرات داریم به همان پیمانه میزان بیکاری جوانان هم زیاد است و دولت باید در رفع این معضل استراتژی‌های هدفمندی را بسازد “.

این در حالی است که مسوولان آمریت امور جوانان در هرات، کم‌بود بودجه و نیروی کار در این اداره را دلایلی عنوان می‌کنند که به اساس آن نمی‌توانند به مشکلات جوانان از سوی این اداره به صورت درست رسیدگی کنند.

تواب مبارز، آمر امور جوانان ولایت هرات، می‌گوید: “آمریت امور جوانان ولایت هرات برای حل چالش‌های جوانان، به توجه دولت مرکزی برای افزایش منابع بشری در این اداره و  افزایش بودجه ضرورت دارد تا بتواند به حل گوشه‌ای از مشکلات جوانان  بپردازد “.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail