مسوولان حقوق بشر دفتر یوناما امروز (دوشنبه) با مدیران برخی رسانه‌ها و شماری از خبرنگاران دیدار کرده و پیرامون چالش‌های موجود سد راه خبرنگاران صحبت کردند.

فریدون پویا مسوول بخش ارتباطات دفتر یوناما در هرات می‌گوید؛ این نشست، به هدف ارزیابی چالش‌های سد راه خبرنگاری و ایجاد راه‌کارها در برابر این چالش‌ها برگزار شده است.

در این جلسه پیرامون محدودیت‌های خبرنگاران برای دسترسی به اطلاعات نیز صحبت شد.

حامد مومن مسوول ساحوی دفتر نی در این نشست، پیرامون مشکلات امنیتی و دسترسی کم به اطلاعات، صحبت کرد.

وی امیدوار است تا با مطرح کردن این چالش‌ها با نهادهای ملی و بین‌المللی اقدام‌هایی برای حل آن‌ها روی دست گرفته شود.

شماری از خبرنگاران نیز ایجاد کمیسیون نظارت بر دسترسی به اطلاعات را یکی از راه‌های دانستند که دسترسی به اطلاعات را برای خبرنگاران و شهروندان آسان‌تر می‌سازد.

قدیر شاهین یک تن از خبرنگاران در شهر هرات می‌گوید؛ حکومت طرحی برای تامین امنیت خبرنگاران ندارد؛ و این چالش‌های امنیتی در برابر خبرنگاران را افزایش می‌دهد.

به باور برخی از خبرنگاران ابهامات در این قانون و نبود تعریف مشخص از واژه‌هایی چون: امنیت عامه، منافع ملی و حریم خصوصی نیز زمینه‌ی سو استفاده را برای برخی از اداره‌هایی که مایل به ارائه‌ی اطلاعات نیستند، فراهم ساخته است.

عاطفه غفوری مسوول کمیته‌ی امنیت و مصوونیت خبرنگاران، عمده‌ترین چالش‌های خبرنگاران را سانسور اطلاعات، نا امنی، امتیازات کم خبرنگاران و عدم رعایت قانون حق دسترسی به اطلاعات می‌داند.

 وی می‌گوید؛ برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند صدای خبرنگاران را به گوش حکومت برساند، تا این که برای رفع این چالش‌ها اقدام‌های عملی صورت گیرد.

این در حالیست که خبرنگاران بارها در جلسه‌های متفاوت، از چالش‌ها در برابر کار خبرنگاری سخن گفته اند. دیده شود که در آینده، چقدر به این چالش ها رسیدگی خواهد شد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail