کارگاه آموزشی “گزارش فیچری” برای زنان خبرنگار و شماری از دانشجویان دانشکده‌ی خبرنگاری امروز (شنبه) از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برگزار شد.

برگزار کنندگان نیز گزارش فیچری را به دلیل تاثیر گذاری بیشتر، مهم می‌دانند.

وهاب صدیقی مدیر اجرایی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان می‌گوید؛ ۷۹ درصد گزارش‌های فیچر در ذهن  مخاطب می‌ماند، در حالی‌که این رقم در گزارش‌های دیگر، زیر ۳۰ درصد است.

آقای صدیقی، فراگیری نحوه‌ی تهیه‌ی گزارش فیچری را برای گزارشگران و خبرنگاران مهم دانسته و گزارش فیچر را یکی از پر مخاطب‌ترین انواع گزارش‌ها عنوان می‌کند.

شماری از اشتراک کنندگان به این باور اند که استفاده از چنین فرصت‌هایی می‌تواند در ارتقای ظرفیت زنان خبرنگار موثر باشد.

زینب عظیمی یک تن از اشتراک کنندگان، می‌گوید؛ قالب فیچر یکی از قالب‌های دلچسپ در گزارش‌نویسی است که می‌توان برخی از سوژه‌ها را که شکل خشک‌تری دارد را با این قالب نوشت.

 او می‌افزاید؛ تصویرسازی‌های خوب در این قالب، برای مخاطب جذاب و خواندنی است.

«گزارش‌های فیچر بهتر و دلچسپ‌تر است و من برای آینده‌ی کاری بهتر این نوع گزارش را می‌آموزم ».

زینب بیان می‌دارد؛ قبلا هم گزارش‌گری فیچری را در دانشگاه خوانده است، اما چون موضوعات خیلی کلی بوده، اشتراک در این کارگاه را فرصتی می‌داند تا به صورت عملی و جزیی فرا بگیرد.

شماری دیگر از اشتراک کنندگان نیز برگزاری چنین کارگاه‌ها را برای ظرفیت‌سازی شان موثر می‌دانند.

نرگس سادات یک‌تن دیگر از اشتراک کنندگان این کارگاه آموزشی می‌گوید؛ نوشتن گزارش‌های فیچری به توانایی زیادی در عرصه‌ی نویسندگی نیاز دارد و نیاز است تا این استعداد در بین خبرنگاران زنده شود.

وی باور دارد که گزارش‌گر با نوشتن یک گزارش فیچری می‌توانند، توانایی خود را در نوشتن به نمایش بگذارد.

انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان از آغاز کار تا اکنون، برنامه‌های متفاوتی را برای ظرفیت‌سازی خبرنگاران برگزار کرده است.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail