آزارهای خیابانی موضوع تازه‌یی نیست، آنچه تازگی دارد شکایت زنان از آزارهای کودکان کار است.

به باور این زنان، این بچه‌ها از روش‌های مختلف برای اذیت آنان استفاده می‌کنند.

سیمه یکی از این زنان است، او می‌گوید هر بار که با این بچه‌ها مواجه شده است به نوعی او را اذیت کرده اند.

وی اضافه می‌کند: “بین سرک یا داخل موتر همیشه این بچه‌ها یا حرف‌های زشت برایم می‌زند یا خودم دیدم که بخاطر لمس کردن، خودشان را به زنان دیگر نزدیک می‌کنند “.

او در ادامه می‌گوید؛ وقتی این آزارها از سوی مردان بزرگ صورت می‌گیرد اطفال نیز به تقلید از آنان این کار را انجام می‌دهند.

ساناز دختر دیگری‌است که از این مسئله شاکی است.

او می‌گوید: “زمانی که این کودکان از کنارم می‌گذرند دست‌شان را به بدنم می‌زنند و یا چادرم را می‌کشند “.

این در حالیست که مسوولان در فرماندهی پلیس ولایت هرات از ثبت نشدن شکایاتی مبنی بر آزار و اذیت زنان از سوی اطفال کار خبر می‌دهند.

عبدالاحد ولی‌زاده سخنگوی فرمادهی پلیس هرات می‌گوید: “تا به حال شکایاتی در چنین مواردی نزد پولیس ثبت نشده است “.

اما مسوولان بخش اطفال در کمیسیون مستقل حقوق بشر، این موضوع را تایید کرده و رسیدن شکایات مبنی بر آزار و اذیت زنان از سوی بچه‌های خیابانی را می‌پذیرند.

ملکه رسولی، مسوول بخش اطفال کمیسیون حقوق بشر می‌گوید، گزارش‌های زیادی در رابطه با آزار و اذیت‌هایی که از سوی این کودکان برای زنان ایجاد می‌شود، در این اداره رسیده است.

وی می‌گوید: “بر اساس جلساتی که آنان  با نهاد‌ها و مووسسات حامی داشته اند طی یک طرح جدید قرار است موسسه یونیسف بیشتر از ۶ هزار از این کودکان کار را از خیابان‌هاجمع آوری و به آنان رسیده گی نماید “.

خانم رسولی می‌افزاید برای رسیدگی به این شکایات موضوع را با مقام اجتماعی ولایت در میان گذاشتند تا از آن طریق این مشکل حل شود.

در همین حال مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی ولایت هرات، از پیگیری این مشکل خبر می‌دهد. خانم حسن‌زاده می‌گوید جهت حل این مشکل با نهادهای حامی اطفال صحبت شده است.

توجه دولت و خانواده‌ها از راه‌حل‌های است که به باور آگاهان امور اجتماعی می‌تواند این مشکل را به تدریج حل کند.

وهاب شمس جامعه‌شناس در این مورد می‌گوید، اگر در این مورد توجه صورت نگیرد، تکرار این ناهنجاری‌ها در بین کودکان می‌تواند در دراز مدت جنبه واقعی و عملی را به خود بگیرد.

گزارشگر: زینب سپهری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail