بانو؛ دومین مرکز خدماتی و اقتصادی زنان در ولایت هرات، این روزها مشتریان زیادی را به خود جلب کرده و بازار خرید و فروش در آن رونق یافته است. این مرکز در سال ۲۰۱۲ برای رشد تجارت زنان در چهارده بخش ایجاد شد.

مسوولان این مرکز وجود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ بازدید کننده در ماه، را دلیلی بر رونق یافتن بازار تجاری در این مرکز می‌دانند.

رومینا عثمانی رییس مرکز تجاری بانو می‌گوید؛ این مرکز به حمایت ریاست کار و امور اجتماعی به فعالیت آغاز نموده است که تمام بخش‌های این مرکز تحت نظر یک مدیریت پیش‌ می‌رود. او دلیل رونق کار بانوان فروشنده در این مرکز را وجود پلان‌های ویژه‌ی تجارتی و بازاریابی برای زنان می‌داند.

خانم عثمانی می‌افزاید برای رشد تجارت بانوان روی توانایی آنان سرمایه گزاری شده بتوانند یک دادوستد کوچک را گسترده نمایند.

شمار زیادی از بانوان در بخش‌های مختلف این مرکز مصروف فعالیت اند.

سمیه یکی از بانوانی است که مدتی است به عنوان فروشنده در این مرکز کار می‌کند. او از فضای این مرکز خرسند و از رونق کارش در این مرکز سخن می‌زند: “مرکز بانوان برای من زیاد کمک کرده است. از وقتی من این جا مصروف فعالیت هستم وضعیت زندگی من نیز بسیار خوب شده است و حال می‌توانم به اقتصاد خانه نیز کمک کنم “.

مریم نیز یکی دیگر از فروشنده‌های این مرکز است. او مواد خوراکی چون ترشی و مربا را در خانه آماده ساخته و در این مرکز به فروش می‌رساند. مریم از کارش راضی بوده و می‌گوید مردم نیز از کارش زیاد استقبال می‌کنند.

ایجاد مراکز تجاری ویژۀ بانوان در ولایت هرات نه تنها زمینۀ کار برای بانوان مهیا ساخته است، بل سهولت‌های را نیز در زمینۀ خرید و فروش برای بانوان هراتی ایجاد کرده است.

شگوفه برای خرید به این مرکز آماده است او از راحت بودنش در این مرکز سخن می‌زند. می‌گوید،همیشه به این مرکز می‌آید و به راحتی اجناس مورد ضرورتش را خریداری می‌کند

“من خیلی خوشحالم که ما یک مرکز خرید ویژه بانوان در هرات داریم. من وقتی اینجا میام چون فروشنده‌های شان زنان هستند هنگام خرید بسیار راحت هستم “.

سخن از رونق تجارت در مرکز تجارتی بانو در حالی به میان می‌آید که اولین مرکز تجارتی بانوان در حال رکود است.

گزارشگر: سودابه احراری

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail