انتخابات مجلس نمایندگان قرار است در ۲۸ میزان سال جاری برگزار شود. این که کارکرد اعضای مجلس نمایندگان در مجلس کنونی چگونه بوده و چقدر موفق بوده اند، پرسشی است که از ممتاز سروریار، نامزد مجلس نمایندگان مطرح خواهیم کرد. در ادامه‌ی این گفت‌گو با ما باشید.

پرسش: برای آشنایی بیشتر با مخاطبان خبرگزاری بانوان افغانستان، خودتان را معرفی کنید.

پاسخ: ممتاز سروریار هستم دانش‌آموخته‌ی دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه هرات.

 در سال ۱۳۸۴ به عنوان مدیر بررسی آثار هنری کار کردم و پس از مدتی نیز به حیث مدیر عمومی نگارستان ملی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات ایفای وظیفه نمودم، مدتی هم به حیث آمر مطبعه‌ی دولتی مشغول کار بودم.

در کنار این وظایف هر از گاهی، برای رشد و ارتقای ظرفیت زنان و جوانان برنامه‌هایی داشتم که از آن جمله می‌توان به اجرای ۲۰ پروژه‌ی هنری و صنایع دستی اشاره کرد.

در زمان طالبان نیز به عنوان آموزگار در مکتب خانگی مصروف آموزش و پرورش بودم.

پرسش: هدﻑ ﺷﻤﺎ ﺍﺯ ﻧﺎﻣﺰﺩﯼ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﭘﺍﺭلمانی ﭼﯿﺳﺖ؟

پاسخ: من باورمندم که هر فرد دارای توان‌مندی‌های منحصر به خود است، من هم از کودکی رویاهایی بزرگ داشتم، و دوست داشتم که کارهای مفید و متفاوتی انجام دهم. به همین دلیلی پس از سپری کردن بیش از ۱۳ سال وظیفه در بست‌های دولتی و جامعه‌ی مدنی؛ حالا می‌خواهم در تحولات اساسی کشور سهم داشته باشم و به همین دلیل در انتخابات شورای ملی نامزد شدم. هدفم ایجاد اصلاحات در نظام کشور برای بهبود وضعیت زندگی در این جغرافیاست.

پرسش: کاﺭﮐﺭﺩ ﺯﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﭘﺍﺭﻟﻤﺎﻥ ﮔﺫﺷﺘﻪ ﭼﮕﻭﻧﻪ ارزیابی می‌کنید؟

پاسخ: کارکرد زنان در پارلمان در دو دوره‌ی گذشته به نظر من رضایت بخش نبوده است، به این دلیل که بسیاری از مردم نیز از کارکرد این وکیلان راضی نیستند و کار در خور توجهی انجام ندادند.

پرسش: ﭼﻗﺪﺭ ﺑﻪ ﺑﺮﮔﺯﺍﺭﯼ ﯾﮏ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺷﻔﺎﻑ ﺑﺎﻭﺭﻣﻨﺪ هستید؟

پاسخ: برای برگزاری یک انتخابات شفاف باور دارم، چون به اندازه‌ی کافی سعی شده تا از تقلب‌ها جلوگیری شود.

پرسش: ﻋﻤﺪﻩ‌ﺗﺮﯾﻥ ﺩﻏﺪه‌ﻫﺎﯼ ﺷﻤﺎ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ پیش‌رو ﭼﯿﺳﺖ؟

پاسخ: به باور من عمده‌ترین دغده‌های نامزدان از جمله من؛ نبود امنیت در سایت‌ها و کم‌رنگ بودن مشارکت مردم در انتخابات است.

به نظر من، دو مورد مردم ما را دلسرد کرده که به پای صندوق‌های رای‌دهی بروند، اول این که یک تعداد از نامزدان بدون هدف و برنامه‌یی وارد کارزار شدند و دوم این که برخی از نامزدان انتخابات شواری ملی به وعده‌های شان عمل نکردند.

چالش‌های امنیتی نیز به این مشکلات افزوده است.

پرسش: ﭼﻩ ﮐﺍﺭﻫﺎیی می‌خواهید ﺍﺯ ﺁﺩﺭﺱ مجلس نمایندگان ﺑﺮﺍﯼ ﺯﻧﺎﻥ ﻫﺮﺍﺕ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩهید؟

پاسخ: هر کدام از اعضای مجلس نمایندگان مسوولیت دارند، تا به بر اساس نیازهای جامعه تصمیم گرفته و عمل کنند و در راستای تطبیق قانون اساسی کوشا باشند.

باید برای بهبود وضعیت زنان در هرات کارهای اساسی صورت گیرد و من نیز سعی خواهم کرد تا به اندازه‌ی توان و صلاحیت‌های خویش کار کنم.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail