کارگاه آموزشی تحت نام ( دادخواهی، اقتصاد بازار، ساختن ائتلاف) از سوی موسسه (CIPE)، برای اعضای اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان، در ولایت هرات برگزار شد.

مسوولان برگزارکننده هدف از برگزاری این کارگاه را زمینه سازی برای ایجاد برنامه‌ریزی‌های دقیق به منظور پیشرفت اقتصادی زنان تجارت پیشه عنوان می‌کنند.

مطیع الله مراد، برگزارکننده، می‌گوید؛ این برنامه به هدف ارائه روش‌های تجارت بین المللی به منظور رشد برنامه‌های تجاری زنان تجارت‌پیشه برگزار شده است.

وی در ادامه می‌گوید: “اتاق تجارت صنایع زنان در هرات نو تاسیس است؛ به همین منظور در این سیمینار روش‌های برای اعضای شان آموزش داده می‌شود؛ تا که زنان تجارت پیشه بیشتر فعالیت کنند و روی پای خود شان ایستاد شوند “.

در همین حال، اعضای هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع زنان، در هرات از برگزاری این‌چنین برنامه‌های آموزشی استقبال نموده؛ آن را گام موثر برای رشد تجارت زنان می‌دانند.

مریم جامع الاحمدی، رئیس اتاق تجارت و صنایع زنان در هرات، به این باور است برنامه‌های آموزشی در خصوص تجارت می‌تواند در بلند بردن سطح آگاهی زنان تجارت پیشه کمک کند.

 او می‌گوید: “با آموزش، زنان تجارت پیشه می‌توانند، در برنامه‌ریزی‌های شان برای رشد تجارت دقیق‌تر عمل کنند “.

در کنار این برخی از زنان تجارت پیشه، به موثریت برنامه‌های آموزشی اشاره نموده خواهان برگزاری بیشتر این چنین برنامه‌ها هستند.

آزیتا سلیم‌شاهی، تجارت پیشه، معتقد است که زنان تجارت پیشه با اشتراک در چنین برنامه‌ها می‌توانند با استفاده از روش‌های بروز و جدیدی که دراین کارگاه‌ها آموزش داده می‌شود؛ تجارت شان را پیشرفت دهند.

وی می‌گوید: “برگزاری این گونه سیمینار‌ها برای ما زنان تجارت پیشه خیلی مهم است ما می‌توانیم با استفاده از روش‌های تجارت جهانی تجارت خود را انکشاف دهیم “.

در همین حال، برخی از زنان تجارت پیشه معتقد‌اند با اشتراک در این برنامه آموخته‌اند که چگونه برای  جلب توجه دولت به زنان تجارت پیشه، دادخواهی کنند و ائتلاف بسازند.

وی می‌گوید: “زمانی‌که ما زنان یک گروه شویم و صدایی مشترکی برای دادخواهی ایجاد کنیم آن وقت است که می‌توانیم پیشرفت  کنیم و تجارت خود را توسعه دهیم “.

این در حالی است که اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان در ولایت هرات، از مدت هفت ماه به این سو فعالیت‌اش را آغاز کرده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail