بخشی از مشکلات ناباروری زوج‌ها، ناشی از ناباروری مرد است، حاضر نشدن مردان برای انجام آزمایش تشخیص ناباروری اما می‌تواند، اتهام عقامت را برای زنان در پی داشته باشد.

حاضر نشدن مردان برای انجام آزمایش تشخیص ناباروری و جایگزین کردن راه‌های چون ازدواج مجدد یا وارد کردن اتهام به زنان مبنی بر عقامت؛ سبب از هم پاشیدن شیرازه‌ی خانواده‌ها شده است.

نسیمه یک تن از زنانی است که بر علاوه‌ی رنجی که به خاطر زندگی اش می‌کشد، تا مدتی پیش، اتهام‌های بی اساس دیگران را نیز تحمل می‌کرد.

او می‌گوید؛ سال‌ها اعضای خانواده‌ی شوهرش او را متهم به عقامت کردند، بی آن که بدانند که ممکن شوهرش نیز در این ناباروری نقش داشته باشد.

نسیمه افزود؛ بعد از اصرار زیاد، شوهرش را مجبور به انجام آزمایش تشخیص ناباروری کرد و نتایج این آزمایش نشان داد که به دلیل مشکلات جنسی شوهرش، آن‌ها صاحب فرزند نمی‌شوند.

وی گفت؛ پس از تشخیص پزشک، اتهام‌ها بر او کمتر شده است و همه او را برای ادامه‌ی زندگی تشویق می‌کنند.

نسیمه اکنون برای بهبود وضعیت زندگی اش دو کودک را به فرزندی گرفته است و می‌گوید؛ با آن‌ها زندگی خوشی دارد.

در کنار نسیمه، فروزان زن دیگری است که مورد اتهام عقیم بودن قرار گرفته است.

فروزان و شوهرش با این که ۵ سال از ازدواج شان می‌گذرد، صاحب فرزند نشده اند.

او می‌گوید؛ در طول این پنج سال، بارها به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده، تا دلیل ناباروری اش مشخص شود، اما شوهرش حاضر به انجام آزمایش نمی‌شود.

وی می‌افزاید؛ بارها از شوهرش خواسته برای این که دلیل ناباروری اش مشخص شود به پزشک مراجعه کند، اما شوهرش به جای این کار، اقدام به ازدواج مجدد کرده است.

فروزان افزود؛ خانواده‌ی همسرش او را متهم به ناباروری می‌کنند و با این که هنوز چیزی مشخص نیست همه‌ی گناه را به دوش او می‌اندازند.

غم نبود فرزند و اتهام‌های بی‌اساس؛ رنجیست که به باور فروزان، بر دیگر مشکلات می‌افزاید.

با این حال شماری از متخصصان زنان و زایمان ناباروری را مشکلی دوطرفه می‌دانند.

هما نیک‌سیر متخصص زنان و زایمان می‌گوید: «ارزیابی‌های ما نشان داده که این مشکل در بین زن و شوهر یکسان بوده و به همان اندازه‌یی که مشکل در وجود زن دیده شده در مرد هم دیده شده است ».

 وی در ادامه بیان داشت؛ موضوع ناباروری یک بحث پیچیده‌یی در دنیای طباطبت است و متاسفانه روز به روز تعداد مراجعه کننده‌گان بابت این مسله در حال افزایش است ».

خانم نیک‌سیر، سابقه‌ی عفونت پروستات، سابقه ضربه خوردگی در بیضه‌ها، بلوغ زودرس و کمبود تعداد سپرماتوزوئید‌ها را از عوامل عمده‌ی عقیم بودن در بین مردان نام گرفت.

با این حال سن بالا، نقص عملکرد تخمدان‌ها، سندروم تخمدان‌ها، استفاده از دخانیات، وزن زیاد و بیماری شکر می‌تواند سبب ناباروری در نزد زنان شود.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail