نواربهداشتی‌های بی‌کیفیت و عدم آگاهی زنان از کیفیت خوب یا بد آن سبب شده تا شمار زیادی از زنان به عفونت‌های رحمی و برخی دیگر از بیماری‌های زنانه دچار شوند.

به باور این زنان، آنان بدون آگاهی از این نواربهداشتی‌ها استفاده کردند که سبب انواع بیماری‌های زنانه در آن‌ها شده است.

فاطمه عثمانی می‌گوید، در گذشته‌ها هنگام عادت ماهوار خود از پارچه‌های پاک و نرم استفاده می‌کرد وبه هیچ نوع مشکلی مواجه نمی‌شد. ولی حالا به دلیل بی‌کیفیت بودن نواربهداشتی و عدم آگاهی وی از آن به عفونت‌های رحمی دچار شده است.

زهرا اکبری یکی دیگر از این زنان است که از مشکل شکایت دارد. وی ضمن تایید  سخنان فاطمه می‌گوید: “هنگامی که از نوار بهداشتی استفاده می‌کردم در بدن من سرخی و خارش ایجاد می‌شد، ولی حال که از تکه‌های نرم و پاک استفاده می‌کنم به این مشکلات کمتر مواجع می‌شوم، به نظر من استفاده از تکه‌های نرم و پاک به جای نواربهداشتی برای خانم‌های که به این مشکلات روبرو هستند بهترین گزینه است “.

این در حالیست که بسیاری از متخصصان بخش نسایی‌ولادی کیفیت پایین نوار‌بهداشتی  و فروش آن در بسیاری از دواخانه‌ها را تایید نموده و می‌گویند استفاده از این نوع نواربهداشتی‌ها مشکلاتی چون عفونت‌های رحمی، خارش بدن و برخی دیگر از بیماری‌های زنانه را در پی دارد.

 منیژه افشین متخصص بخش نسایی ولادی در شفاخانه افغان سلامت می‌گوید، خانم‌ها باید درهنگام عادت ماهوار خود از نوار‍‌بهداشتی با کیفیت بهتر وبا طریقه درست استفاده کنند.

 وی همچنان می‌گوید بسیاری از خانم‌ها طریقه درست استفاده از نوار‌بهداشتی را بلد نیستند آن‌ها باید بدانند که هنگام عادت ماهوار شان باید در یک روز سه مرتبه نوار‌بهداشتی را عوض کند تا به حساسیت‌های جلدی و امراض گوناگون  مواجع نشوند .

خانم افشین همچنان می افزاید: “چون بسیاری خانم‌ها از وضع اقتصادی خوبی برخوردار نیستند و نمی‌توانند  از نوار‌بهداشتی با کیفیت بالای برای شان خریداری کنند، پس آنها برای بهداشت خود می‌توانند از همین تکه‌های نرم و پاک در صورتی که به آفتاب خشک شود تا به صورت کامل میکروب‌هایش از بین رفته و به جای پاک و خشک  نگهداری شود، استفاده کنند “

در همین حال بسیاری از کارمندان داروخانه‌های شهر ادعای بی‌کیفیت بودن لوازم بهداشتی خود را رد نموده و می‌گویند لوازم بهداشتی شان از کیفیت کامل برخوردار هستند.

بهاره شریفی مسوول یکی از داروخانه‌های شهر هرات، در مورد کیفیت لوازم بهداشتی خود می‌گوید آنها کوشش می‌کنند، نوارهای بهداشتی را برای مشتریان خود بفروشند که از کیفیت بهتری برخوردار باشند و نواربهداشتی‌های که برای مشتریان خود به فروش می‌رسانند بیشتر از ایران وارد می‌شود و کیفیت خوبی دارد.

این در حالیست که درصدی کمی از زنان در افغانستان به دلیل اقتصاد پایین به نوار‌بهداشتی‌هایی با کیفیت بهتر دسترسی دارند.

گزارشگر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail