دردهای مداوم در قسمت کمر، بی‌حسی پاها، سردردهای شدید و برخی مشکلات دیگر از عوارض عمل سزارین شمرده می‌شود که شکایت شماری از زنان را برانگیخته است.

شماری از این زنان از کمردردهای شدید پس از عمل سزارین رنج می‌برند.

مریم کریمی که دوسال از عمل سزارین او می‌گذرد بیان می‌دارد: «پس از عمل سزارین در کمرم درد به وجود آمده که هنوز هم پس از دوسال کم نشده است».

مریم می‌گوید: زمانی که آمپول‌های بی‌حسی،در کمر او تزریق شد، نمی‌توانست گردن خود را حرکت دهد و پاهایش بی‌حس بود اما این مشکلات رفع شد، ولی  درد کمر او خوب نشد و به همان شدت او را اذیت می‌کند.

مروه زن دیگری که دو ونیم سال از عمل سزارین او می‌گذرد و هنوز جای آمپول بی‌حسی را حس می‌کند.

او می‌گوید: «خون‌ریزی که پس ازعملیات برایم پیداشد دچارسرگیجه وحالت تهوع شدم؛اما درد کمر را هنوز هم احساس می‌کنم‌، گاهی درداش تازه می‌شود ».

اما شماری از متخصصان زنان و زایمان این گفته‌ها را رد می‌کنند.

داکتر منیژه افشین متخصص نسائی‌ولادی می‌گوید: دردهای زمان سزارین را موقتی و اثرات انستیزی و مواد بی‌هوشی دانسته و گفت بیمار پس از مدتی صحت‌یاب می‌شود.

او می‌افزاید: «معمولا دو یا سه روز پس از عملیات سزارین سردردی وخارش کف پا برای مریضان به وجود می‌آید که موقتی است و سپس رفع می‌شود ».

منیژه افشین به این باور است که سردرد و خون‌ریزی بیست وچهارساعته به دلیل انستیزی یا بی‌هوشی است، وسردرد، درد کمر یا بی‌حسی پاها پس از سزارین، با مراقبت درست و مراجعه به داکتر حل می‌شود.

این متخصصان علت‌های مرگ پس از زایمان را آمبولی به وجودآمده درخون مریضان، عدم تغذیه کافی، خون ریزی شدید رحمی و ایست قلبی وتنفسی می‌دانند.

گزارشگر: سحر موسوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail