دادگاه عالی هند یک قانون مسلمانان را به تعلیق درآورده که براساس آن مردان می‌توانند با سه بار تکرار کلمه «طلاق» زنان‌شان را طلاق بدهند. در برخی موارد، زنان با دریافت سه بار کلمه «طلاق» از طریق وتس‌اپ طلاق داده شده‌اند.
یک عرف معمول میان مسلمان‌های هندوستان که به مردان اجازه می‌دهد زنان شان را فوری طلاق بدهند، روز سه شنبه توسط دادگاه عالی این کشور مخالف قانون اساسی اعلام شد.
به گزارش دویچه‌وله، هیاتی از قاضیان دادگاه عالی گفت که این عرف «بخش اساسی اعمال دینی نیست و اخلاقیات قانون اساسی را نقض می‌کند.» این هیات تعلیق شش ماهه این عرف رایج در میان مسلمان‌ها را اعلام کرد تا حکومت بتواند یک چهارچوب قانونی جدیدی را تصویب کند.
جی. اس. کهیرار، قاضی دادگاه گفت: «این قضیه حساسی است که به احساسات مرتبط است. ما به «یونین آف اندیا» که متشکل از اعضای پارلمان و مامورین دولتی است راجع می‌سازیم که قانون مقتضی را در این زمینه در نظر بگیرد.»
زنان مسلمان در هند از مدت طولانی به این سو اصرار کرده‌اند که این عرف حق برابری آن‌ها را نقض می‌کند. آن‌ها می‌گویند که برخی وقت‌ها شوهران‌شان با فرستادن سه بار کلمه «طلاق» از طریق وتس‌اپ یا اسکایپ به زنده‌گی مشترک‌شان پایان داده و آن‌ها را بی‌نوا رها کرده‌اند.

منبع: روزنامه هشت صبح

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail