نگارنده: ثریا علی‌زاده

شماری از رهبران ارشد حزب جمعیت اسلامی، به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی واکنش تندی نشان داده و از حکمتیار به عنوان «ماموری برای تکمیل‌کردن پروژه ناتمام سازمان استخبارات پاکستان در افغانستان» یاد کرده‌‌اند.
گلبدین حکمتیار به تاریخ بیست و هشتم اسد، در دیدار با شماری از باشنده‌گان ولایت بدخشان، مدعی شده بود که والی بدخشان و والی نام‌نهاد طالبان در این ولایت عضویت حزب جمعیت را دارند و هم‌چنین احمدشاه مسعود با سازمان استخبارات پاکستان ارتباط داشت. حکمتیار که از زمان حضورش در کابل بارها اظهارات جنجال‌برانگیز داشته است، هم‌چنین گفته است زمانی که بسم‌الله محمدی وزیر دفاع بود، تعداد جنرال‌های پنجشیر از تعداد جنرال‌های کل کشورهای اروپایی بیشتر شدند.
محمدیونس قانون معاون پیشین ریاست‌جمهوری و از سران ارشد جمعیت، از گلبدین حکمتیار به عنوان «مامور تکمیل‌نمودن پروژه آی‌اس‌ای در کابل» یاد کرده و در یک یادداشت کوتاه در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «اظهارات عقده‌مندانه و غیر واقعى اخیر حکمتیار نشان می‌دهد که او به عنوان مامور تکمیل‌نمودن پروژه ناتمام آى‌اس‌آى به کابل فرستاده شده است، تا با دامن‌زدن به نفاق ملى و درگیری‌هاى تنظیمى، افغانستان را یک‌بار دیگر به دهه هفتاد بکشاند.»
هم‌چنین عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز، اظهارات رهبر حزب اسلامی را عقده‌مندانه توصیف کرده و می‌گوید چنین اظهاراتی جایی را نخواهد گرفت. رییس اجرایی که روز دوشنبه در جلسه شورای وزیران صحبت می‌کرد، با تاکید بر این‌که کسانی که برای استقلال و آزادی قربانی داده‌اند متعلق به یک قوم و منطقه نیستند، گفت که اظهارات رهبر حزب اسلامی «ناشی از عقده‌ی حقارت و ناپاک است و جایگاه بزرگان افغانستان را خدشه‌دار» نمی‌سازد. داکتر عبدالله عبدالله افزود: «آن‌هایی‌که تهمت و تحریف تاریخ را وسیله‌ی شهرت خویش بسازند، به جایی نمی‌رسند. مردم به آن‌هایی‌ که حرف‌های نفاق‌افگنانه می‌زنند، دست رد می‌زنند.»
عطامحمد نور والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز، می‌گوید که از تلاش‌ها برای نتیجه‌بخش‌شدن مذاکرات صلح میان دولت و حزب اسلامی حمایت کرده و آن را به فال نیک گرفت تا افغانستان پس از سال‌ها جنگ و خصومت نجات یافته و یک مخالف دولت با پذیرش قانون اساسی در کنار دیگر شهروندان زنده‌گی مسالمت‌آمیز داشته باشد و از تخریب، ویران‌گری و انتحار بپرهیزد.
«اما، به گفته‌ی آقای نور، برخلاف انتظار، رهبر حزب اسلامی از بدو تسلیم‌شدن به دولت، یک‌سره در پی دامن‌زدن به مسایل منطقوی، قومی، زبانی و اختلافات سلیقه‌ای برآمده و دیده می‌شود که در پی انجام یک ماموریت توسط بیگانه‌هاست».
والی بلخ در اعتراض به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته است: «تخریب فراوان او را در نخست جدی نگرفتیم چون نمی‌خواستیم در برابر کسی سخن بگوییم که به نظامی که ما در آن سهیم هستیم تسلیم شده بود، اما وی هر روز بیشتر از پیش به ارزش‌های مردم ما تاخت. سخنان اخیر وى در مورد پنجشیر و بهتان و تهمت به قهرمان ملی افغانستان شهید احمدشاه مسعود که خط سرخ پیروان و همرزمانش است، نهایت درمانده‌گى و ذلت است و یک‌بار دیگر، نقاب از این واقعیت برداشت که وی منافع و مخالفت‌هایش را بر اساس جغرافیا و رنگ تعیین می‌کند.»
عطامحمد نور با اشاره به اظهارات حکمتیار در باره احمدشاه مسعود و ولایت پنجشیر، از این ولایت به عنوان «نگین جهاد و مقاومت» یاد کرده می‌افزاید: «یک‌بار دیگر تاکید می‌کنم که تاختن بی‌محابا به ارزش‌ها و افتخارات مردم مبارز و باافتخار پنجشیر و به‌خصوص به قهرمان زنده‌یاد مسعود بزرگ نشان‌گر عقده و خبث درونى این چنین افراد است و برای ما خاموشی در این مورد گناه عظیم خواهد بود. آقاى حکمتیار وقتی برای گسترش نفوذ و حفظ پایه‌های حزبش دامادهای پنجشیری انتخاب کرده، حالا با دورویی نباید در مورد این ولایت به بدی سخن بگوید زیرا میلیون‌ها انسان آزاده از سرتاسر این کشور، از اقوام مختلف و با زبان‌های مختلف، متعهد به پاس‌دارى از پنجشیر و ارزش‌هایش هستند.»
احمدولی مسعود برادر احمدشاه مسعود نیز، بخشی از محتوای گفتگوی تلویزیونی‌اش با طلوع‌نیوز در باره اظهارات حکمتیار را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده می‌گوید که از زمان ورود رهبر حزب اسلامی به کابل مشخص بود که پروژه‌ دیگری در حال اجراست، اما جمعی انتظار داشتند تا گلبدین حکمتیار پس از سال‌ها غیابت و ندامت تغییر کرده باشد.
احمدولی مسعود می‌گوید: «این‌که سخن خیری از آقای حکمتیار نشنیدیم در جایش بماند، اما وقتی به‌گونه‌ای‌ و با جملات رقیق و توهین‌آمیز، پر از خصومت و حسادت و عقده‌مندی، تجاوزات رسانه‌ای وی را در مقابل اقوام کشور می‌شنویم، ماهیت پروژه روشن می‌گردد، چون دستگاه‌های عقب این پروژه‌ها از قدیم برای مردم معلوم است. حالا نسل جوان می‌تواند به خوبی درک کند که عامل جنگ‌های کابل و تفکرات ویران‌گرانه از کجا منشا می‌گرفت.»
احمدولی مسعود از شهروندان افغانستان به ویژه جوانان خواسته‌ تا کسانی را که می‌خواستند از طریق جنگ، انتحار و انفجار طی چند دهه نتوانستند افغانستان را سقوط بدهند اما حالا با سیاست‌های قومی، دامن‌زدن به تعصب‌های زبانی، تبعیض و تحجر می‌خواهند افغانستان را ویران کنند، اجازه‌ی رسیدن به این اهداف‌شان را ندهند.
احمدضیا مسعود نماینده پیشین رییس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب نیز، می‌گوید که حکمتیار با عقده‌هایش به هذیان‌گویی رو آورده است. آقای مسعود می‌افزاید که اظهارات حکمتیار در باره این‌که مردم پنجشیر کلینر بوده و با تخنیک موتر سروکار داشته‌اند، یک انتقاد طبقاتی و متاثر از افکاری مبتنی‌بر تعصب نژادی است. گلبدین حکمتیار در اظهارات روز شنبه خود گفته بود حتا افرادی که در پنجشیر راننده‌گی و کلینری می‌کنند نیز رتبه جنرالی گرفته‌اند.
احمدضیا مسعود در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «حکمتیار که روزگاری با استفاده از دین می‌خواست خود را زعیم و رهبر بسازد، اما از آن‌جایی که جز خودخواهی و قدرت‌طلبی به ارزش‌های دینی باور نداشت، نتوانست به اهدافش برسد، اکنون که تسلیم نظام شده و با حمایت و پشتیبانی حلقات مشکوک بیرونی و داخلی روزگار می‌گذراند، از اظهار نظرهایش بر می‌آید که تعلیمات دینی را فراموش کرده است و اکنون به مسایل قومی رو آورده است که روزگاری توسل به آن را تفرقه بین مسلمانان و کفر می‌خواند.»
احمدضیا مسعود خطاب به گلبدین حکمتیار تاکید کرده که او نمی‌تواند با اندیشه‌های نژادپرستانه و جعل حقایق پشتیبانی پشتون‌ها را به‌دست آورد. به گفته آقای مسعود، پشتون‌ها می‌دانند که رهبر حزب اسلامی کیست و از کجا آمده است.

منبع: روزنامه هشت صبح

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail