گزارشگر: مرضیه حسینی

شماری از متقاضیان کانکور در ولایت هرات از لادرکی کارت‌های شمولیت آزمون کانکورشان  شکایت داشته و می‌گویند اگر این روند تا فردا ادامه یاد زحمات یک ساله‌ی شان هدر رفته و بی سرنوشت خواهند ماند.

این در حالیست که از دو روز به این سو روند بایومتریک و توزیع کارت‌های کانکوردر هرات آغاز شده است و بیشترین متقاضیان کانکور امسال را بانوان تشکیل می‌دهد.

این بانوان مسوولان تحصیلات عالی را به بی توجهی متهم کرده و خواهان پیگیری جدی این قضیه شدند.

شبنم یکی از متقاضیان کانکور ۱۳۹۶ در هرات به خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گوید:” از روزی که به اطلاعیه گفته شد که برای گرفتن کارت‌های کانکورتان به تعلیم و تربیه بیایید، دو روز پی در پی است که برای گرفتن کارتم میایم اما برایم گفتند که کارتت گم است.”

او در ادامه گفت:” با وجودی که سال به سال این روند باید شفاف‌تر و با سیستم‌های پیشرفته‌تر انجام شود اما متاسفانه بی نظم‌تر شده می‌رود.”

به مانند شبنم دختران بسیاری دو روز پی هم مسیر‌های طولانی را برای اخذ کارت کانکور طی کردند.

کریمه جمالی می‌گوید:” دیروز برای گرفتن کارتم آمدم که با وجود ساعت‌ها انتظار دست خالی به خانه برگشتم، مسوولانی که کارت توزیع می‌کردند برایم گفتند برو فردا بیا، امروز هم بی سونوشت ماندم و از کارتم خبری نیست.”

ثریا عزیزی که از این وضعیت چندان حال خوشی ندارد به خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گوید:” دو روز است از ولسوالی کرخ برای گرفتن کارتم می‌آیم. عده‌یی می‌گویند تا بعد از ظهر همین امروز کارتت می‌رسد، عده‌یی هم می‌گویند فردا بعد از ظهر ساعت چهار اما اگر فردا هم نرسد نمی‌توانم در کانکور شرکت کنم. “

او در ادامه گفت:” از جایی که من یکی از متفرقه‌ها هستم آخرین چانسم هست که می‌توانم شرکت کنم در غیر آن بی سرنوشت خواهم ماند. “

بنا به گفته‌های وی دو گانگی بودن حرف‌های مسوولان نشانه ضعف در مدیریت و پیش برد این روند است که باید رسیدگی بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

در همین حال مسوولان دانشگاه هرات با بیان اینکه هیچ کارتی مفقود نیست می‌گویند علت اصلی نرسیدن کارت‌های کانکور شماری از متقاضیان این است که بنا به دلایل موجهی بلک لیست شدند.

 طاهره رسولی معاون امور محصلان دانشگاه هرات به خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گوید:” از مرکز به تعداد ۱۳۷۶۲ کارت، از وزارت تحصیلات عالی به دست ما رسیده که به صاحبان آن توزیع شده و باقی نیز در حال توزیع است.”

او در ادامه گفت:”هیچ کارتی گم نیست اما برای جدی بودن این روند قرار است هیاتی از مرکز کشور جهت حل این مشکل به هرات آید.”

او همچنان افزود:” کسانی که ادعا دارند کارت کانکور شان نرسیده باید گفت کسانی اند که به دلیل گرفتن دو فرمه شبانه و فرمه عمومی کانکور بلک لیست شدند.”

پر نکردن صحیح فرمه‌ها، تکیمل نشدن فرمه‌های منفکی و عدم پیگیری و بی اطلاعی از روند ثبت نام از جمله دلایل گم شدن کارت‌های شمولیت کانکور است که از سوی مسوولان دانشگاه در این ولایت عنوان می‌شود.

عبدالرحیم یزدان پناه، مسوول کمیته امتحانات کانکور وزارت تحصیلات عالی و مسوول برگزاری امتحان کانکور در ولایت هرات، می‌گوید:” در مجموع ۶۶ نفر بنا به دلایلی بلک لیست شدند که ۴۰ درصدشان را بانوان تشکیل می‌دهد. “

او در ادامه گفت:” متاسفانه عده‌یی چانس‌های شان را از دست دادند و دوباره فرم گرفتند که شامل امتحان کانکور نمی‌شوند، به مانند آنان عده‌یی هم سال‌ گذشته امتحان دادند اما چون به رشته دلخواه شان کامیاب نشدند نرفتند و منفکی‌شان را کامل نساختند که  متاسفانه باید گفت  شامل پروسه کانکور نمی‌شوند. “

بنا به گفته‌های وی از روز گذشته تا کنون ۷۰ درصد از مشکلات متقاضیان حل شده و متباقی که به دلیل تکمیل نبودن فرمه‌ها شامل کانکور نیست  و وزارت تحصیلات عالی در این زمینه نیز پاسخگو نمی‌باشد.

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail