گزارشگر: فریبا اکبری

مسوولان شفاخانه نسائی ولادی در هرات از میزان بالای ولادیت‌های قبل از وقت خبر داده می‌گویند این ولادت‌ها نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد افزایش یافته است.

سعیده سعید رییس شفاخانه نسائی ولادی هرات می‌گوید، شمار ولادت‌های قبل از وقت در سال جاری به ۳۲ تن رسیده است.

وی اضافه کرد:”پارسال بیش از سه هزار ولادت در این شفاخانه  به ثبت رسیده است که از این میان ۴۲ زن ولادت‌ قبل از وقت داشتند. در حالی‌که امسال از میان چهارهزار ولادت ۷۴ تن آن قبل ازوقت بوده است.”

به گفته‎ی این مسوولان عمده ترین دلیل افزایش ولادت‌های قبل از وقت ازدواج‌های زیرسن وعدم فاصله بین ولادت‌ها است.

فرحناز گل محمدی، یکی از پزشکان نسائی ولادی در هرات، علاوه بر ازدواج‌های زیر سن وعدم ایجاد فاصله بین ولادت‌ها بلند بودن سن زنان را نیز از عوامل عمده ولادت‌های قبل از وقت می‌داند.

اومی‌گوید:”زنانی که سن آن‌ها از بیست پایین تر و از سی و پنج بالاتر باشد، معمولان ولادت‌های شان قبل از وقت است. که این سبب  خطرهای جدی و مرگ مادران واطفال می‌شود”

وی اضافه کرد کم خونی، ضربات فزیکی وتغذیه نادرست مادر نیز می‌تواند ولادت‌های قبل از وقت را در پی داشته باشد.

از افزایش ولادت‌های قبل از وقت در حالی سخن به میان می‌آید که شماری از این زنان از عدم آگاهی شان سخن می‌زند.

شکریه ۱۶ ساله که طفل اولش را به دنیا آورده است از عدم سلامت خود و نوزادش چنین می‌گوید:” طفل من از وقتی به دنیا آمده است بیماراست. خودم نیز از وقتی این بچه به دنیا آمده است خوب نیستم. پزشکان می‌گویند دلیلش این است که سن تو کم است.”

او:” می‌گوید اگر می‌دانستم که ازدواج در این سن مرا دچار مشکل می‌کند هر گز قبول نمی‌کردم.”

در حالی از ازدواج‌های زیرسن به عنوان عمده ترین دلیل افزایش ولادت‌های پیش از وقت سخن به میان‎ می‌آید که نظر به گفته‌های والی هرات آمار ازدواج‌های زیرسن در این ولایت در حال افزایش است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail