شکریه مدت پنج سال است که به بیماری توبرکلوز مبتلا است

گزارشگر: الینا کریمی

مسولان شفاخانه حوزوی هرات از افزایش بیماری توبرکلوز نزد زنان خبر داده می‌گویند ۶۵ درصد از زنان این ولایت به این بیماری مبتلا هستند.

عبدالرحیم مسوول پخش توبرکلوز شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید که میزان بیماری توبرکلوز نزد زنان در سال جاری ۶۵ درصد است در حالیکه این رقم در سال گذشته به ۶۲ درصد می‌رسید که این نشان دهنده افزایش این بیماری است.

در همین حال داکتر فرامرز راهن محقق بخش توبرکلوز و امراض ساری دلیل افزایش توبرکلوز نزد خانم‌ها را معافیت پایین بدن زنان وعدم توجه  به نکات بهداشتی می‌داند.

وی افزود:” وقتی زنان  باردار می شوند معافیت بدن شان پایین آمده وهمین سبب می‌شود که به امراض ساری بیشتر دچار شوند. یکی دیگر از عواملی که باعث توبرکلوز زنان می‌شود واکسین نکردن به وقت معین است.”

این پزشک می‌گوید بیشتر بیماران توبرکلوز زنان روستایی هستند. که به دلیل عدم آگاهی نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

این درحالیست که شماری از بیماران از نبود مراکز صحی در روستاها شکایت داشته می‌گویند دولت در این زمینه هیچ توجهی ندارد.

شکریه یکی از بیمارانی است که از این بیماری مزمن رنج می‌برد. او گفت:” این مریضی خیلی آزار دهنده نفس کشیدن  برایم مشکل است.من  به خاطر تداوی راه‌های زیادی بخاطر رسیدن به شهر طی کردم اگر مرکزصحی در ولسوالی‌ها وجود می‌داشت بهتر بود ما هم راحت بودیم.”

توبرکلوز یک بیماری مزمن ساری است که بیشتر سیستم تنفسی را مصاب می‌سازد و سرفۀ دوامدار بیش از دو هفته همراه با بلغم و تب از جمله عوامل مهم این بیماری گفته شده است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail