گزارشگر: مرضیه حسینی

مسوولان ریاست امور زنان ولایت بادغیس می‌گویند که میزان خشونت علیه زنان  در این ولایت نسبت به سال پار کاهش پیدا کرده است.

براساس گفته‌های مسوولان این اداره از شروع سال روان تا کنون بیش از یک‌صد پرونده خشونت در این اداره به ثبت رسیده است.

زرغونه شیرزاد، رییس امور زنان بادغیس گفت از شروع سال روان تا کنون ۱۱۷ مورد خشونت علیه زنان که بیشترشان خشونت‌های خانوادگی است به ثبت رسیده است. در حالی‌که این رقم در سال گذشته حدود ۱۲۰ مورد بوده است

مسوولان ریاست امور زنان در این ولایت ، دلیل کاهش این پدیده را نسبت به سال پار افزایش برنامه‌های آگاهی دهی برای خانواده‌ها عنوان می‌کنند.

این درحالیست که  شماری از فعالان مدنی در بادغیس با رد کاهش این پدیده می‌گویند خشونت علیه زنان در این ولایت هم‌چنان رو به افزایش است.

عزیز توکلی فعال مدنی در بادغیس به کاهش آمار خشونت در این ولایت هیچ باوری نداشته و می‌گوید:« در چندین ولسوالی این ولایت قضایای چون  قتل، تیزاب پاشی، بریدن سر و تیرباران کردن زنان وجود دارد که متاسفانه بخاطر مسایل امنیتی از سوی ریاست امور زنان پیگیری نشده است».

آقای توکلی افزود: مسولان  ریاست امور زنان بادغیس  به سه ولسوالی قادس، آب‌کمری و جوند این ولایت که بدترین نوع خشونت علیه زنان صورت می‌گیرد بنا به دلایل امنیتی برای ثبت و راجستر پرونده‌های خشونت دسترسی کمتری دارند.

حلیمه راهپیما یکی دیگر از فعالان مدنی در این ولایت  عدم دسترسی زنان به نهادهای عدلی و قضایی، عدم اعتماد خانواده‌ها به اداره‌های دولتی و ثبت نشدن آمار خشونت در مناطق نا امن و تحت کنترول طالبان را از دلایل کاهش آمار خشونت در این ولایت بیان می‌کند.

او در ادامه گفت:« در بسیاری از موارد خشونت‌هایی که در مناطق امن صورت می‌گیرد با مداخله و بزرگان قومی حل و فصل شده اما ثبت و راجستر نمی‌شود که این خود کاهش آمار را در پی دارد.»

او با اشاره به این‌که چندی قبل دختری به دلیل مشکلات خانوادگی از سوی پدرش به قتل رسید گفت که گراف خشونت علیه زنان در این ولایت بسیار بالا رفته است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail