گزارشی از: مرضیه حسینی

مسوولان سینما و تیاتر هرات، حضور زنان را در عرصه بازیگری نسبت به سال‌پار چشم گیر دانسته و می‌گویند زنان در زمینه بازیگری، کارگردانی، تهیه کننده‌گی، نویسنده‌گی و فیلمبرداری علاقه‌ای زیادی دارند.

فریدون فکوری  مدیرعمومی تیاترهرات گفت که حضور زنان همچون مردان  در تئاتر و سینمان پررنگ است و همین اکنون سی تن از زنان در تئاتر و سینما حضور دارند.

وی اضافه کرد:”در مقایسه به سال پار حضور زنان در سریال‌ها، تبلیغات تجارتی، سینما و تئاتر پررنگ شده است.”

از سویی هم شماری از بازیگران زن می‌گویند زنانی که در تئاتر و سینما کار می کنند با مشکلات فراوانی رو برو هستند.

شکوفه مرتضوی که بیش از ده سال است در عرصه هنر سینما فعالیت دارد چنین می‌گوید: ” هر چند حضور زنان در کارهای سینمایی نسبت به سال پار رو به افزایش است، اما هیچ حمایتی از سوی دولت و ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات در زمنیه کاری بانوان انجام نشده است. ”

به باور خانم مرتضوی زنان هنرپیشه با وجود تمام چالش‌های موجود به کار شان ادامه می‌دهند.

این درحالیست که مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات با رد این گفته‌ها از حمایت‌های دایمی شان جهت رشد هنرپیشه‌های زن سخن می‌زنند.

جاوید ضرغام آمر بخش هنر وفرهنگ ریاست اطلاعات فرهنگ هرات گفت:” ما جهت رشد زنان هنرپیشه در سال روان دوازده تن از زنان را برای صنف‎های آموزش بازیگری جذب کردیم و برای شان آن‌ها آموزش داده شده است.”

کارشناسان امور، سینما را یک صنعت فرهنگی دانسته و می‌گویند اگر از جانب دولت حمایتی صورت بگیرد زنان بیشتر از گذشته در عرصه کارهای سینمایی رشد خواهند کرد.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail